Trwają obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem. Niestety, ale nowotwory, to prawdziwa „plaga” ludzkości w ostatnich dziesięcioleciach. W 2006 roku nowotwór złośliwy rozpoznano u prawie 3,2 mln mieszkańców Europy, a ponad 1,7 mln osób zmarło z tego powodu. Nowotwory złośliwe stają się główną przyczyną zgonu Polaków przed 65. rokiem życia. Możemy jednak wiele zrobić, aby znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania, mówiła „Czasie dla zdrowia” Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Jak powiedziała nasza rozmówczyni, czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory jest z pewnością palenie papierosów. Jeszcze kilka lat temu specjaliści podawali, że w jednym papierosie jest około 4 tys. substancji szkodliwych, w tym 40 rakotwórczych. Tymczasem według najnowszych badań, w jednym tylko papierosie jest aż około 7 tys. szkodliwych substancji, a 70 z nich może wywołać raka.
– Powstaniu nowotworu sprzyja również otyłość i zła dieta. Niewskazane jest spożywanie przetworzonego mięsa, ograniczyć należy też spożywanie soli, która i tak jest przecież w każdym produkcie spożywczym. Sól warto zastąpić np. mieszanką ziół – mówi Jadwiga Zapała.
– Warto pamiętać, że nowotwory nie lubią pikantnych potraw, więc ich spożywanie (oczywiście nie w nadmiarze), także pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Pamiętajmy również o profilaktycznych szczepienia, np. przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). I nie zapominajmy też, że nowotwory, jak wiele innych chorób nie lubią aktywności fizycznej. Dlatego polecam ruch pod każdą postacią – dodała Jadwiga Zapała.
Część pierwsza
Część druga