Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs na świadczenie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień wśród dzieci i młodzieży.
– Dotychczas placówki, które zajmowały się tego typu pomocą musiały zatrudniać obowiązkowo lekarzy, natomiast teraz będą mogły powstać ośrodki, w których pracować będą psycholog, terapeuta środowiskowy i dwóch psychoterapeutów, a opieką mają objąć dzieci ze wszystkich powiatów naszego regionu – informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ.
– Jeżeli będą chętni na prowadzenie tego typu placówek, wówczas działalność tych ośrodków rozpoczęłaby się już od 1 kwietnia. Kolejną ideą Ministerstwa Zdrowia jest to, by były one rozproszone po całym województwie, a nie skupione tylko w największych miastach naszego regionu – dodała Beata Szczepanek.
Ksiądz Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie” przyznaje, że wiele młodych osób ma problemy ze zdrowiem psychicznym. Jak mówi, 4 miesiące temu organizacja otworzyła poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży i już po dwóch miesiącach wypracowany został roczny kontrakt. Dlatego świętokrzyski NFZ postanowił przekazać poradni dodatkowe pieniądze.
– Do lekarzy psychiatrów w naszej placówce zawsze ustawiają się długie kolejki. Dzisiaj młodego człowieka można leczyć farmakologicznie. Można, ale nie zawsze jest taka możliwość, ponieważ dziecięce odziały psychiatryczne są zawsze w pełni obłożone – dodał ksiądz Andrzej Drapała.
Podmioty, które chciałyby otworzyć placówkę wsparcia psychicznego i leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży swoje oferty do świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia mogą składać do 12 lutego.