Znane osoby z regionu świętokrzyskiego zachęcają mieszkańców do bycia modnym i noszenia elementów odblaskowych. Wspólnie z Radiem Kielce promują akcję, podczas której rozdajemy odblaski słuchaczom, dbając w ten sposób o ich bezpieczeństwo.
Do noszenia opasek zachęca też Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Odblaski na pewno warto nosić, by karetki pogotowia niepotrzebnie nie przywoziły do naszego szpitala pacjentów, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najkrócej mówiąc, zakładajcie odblaski i błyszczcie – zachęca Bartosz Stemplewski.
Do naszej akcji promującej modę na noszenie odblasków dołączył ks. Paweł Anioł, dyrektor hospicjum Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak mówi, noszenie odblasków to troska o własne życie. Daje też możliwość kierowcom na zauważenie nas jako pieszych.
– „Nie zabijaj” to znaczy, że wszystko muszę czynić, aby nie zmarnować tego życia. Nie nosząc odblasków, można powiedzieć, że przyczyniamy się do narażania własnego życia, a to jest też grzech – mówi ks. Paweł Anioł.
Duchowny obiecał rozdać odblaski Radia Kielce pracownikom hospicjum, którzy szczególnie narażeni są na niebezpieczeństwo. Chodzi o głównie mieszkańców wsi np. gminy Bodzechów, którzy codziennie przemierzają trasy nieoświetlone, bez dostępu do chodnika.
Do noszenia odblasków zachęca również ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz klasztoru ojców cystersów w Jędrzejowie. Jak mówi, każda akcja, która promuje bezpieczeństwo człowieka, zasługuje na poparcie, dlatego inicjatywa Radia Kielce to świetny pomysł. Dodał, że noszenie odblasków jest konieczne.
– Można się o tym przekonać najlepiej o zmroku w miejscach, gdzie nie ma chodników. Tam często ludzie chodzą po drogach, co stanowi wielkie niebezpieczeństwo i może doprowadzić do tragedii wielu rodzin – powiedział.
Jak dodał, istotne jest również bezpieczeństwo dzieci.
– Z racji tego, że również jestem nauczycielem, to uważam, że takie akcje mają sens. Wspólnymi siłami możemy pomóc, aby dzieci idące i wracające ze szkoły były bezpieczne. I w tym na pewno pomogą odblaski. Rozpocznijmy modę na noszenie odblasków – podkreślał cysters.
Akcję Radia Kielce popiera Jan Przypkowski, dyrektor Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
– Nie wszędzie są chodniki, ponadto modne są czarne kurtki i bardzo trudno dostrzec pieszych jadąc samochodem wieczorem lub o zmroku. Dlatego takie akcje powinny być bardzo często organizowane, a samo noszenie odblasków powinno stać się modne lub oczywiste jak noszenie czapki, kiedy jest zimno. Moda na odblaski – jestem jak najbardziej na tak – dodaje dyrektor Przypkowski.
Naszą akcję zachęcającą do noszenia odblasków wspiera m.in. profesor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Jak mówi, sam jest kierowcą i już kilka razy musiał gwałtownie reagować, ponieważ w ostatniej chwili zauważył pieszego idącego poboczem.
– Osoby, które nie posiadają odblasków, narażone są nie tylko na utratę zdrowia, ale i życia. Sam niejednokrotnie znalazłem się w sytuacji, że mimo stosunkowo niewielkiej prędkości, musiałem gwałtownie hamować. Piesi nie dość, że nie noszą odblasków, to jeszcze ubrane są w ubrania o ciemnych kolorach. Takie osoby, zwłaszcza po zmroku trudno dostrzec – dodał profesor Marcin Pasiarski.
– Odblaski ratują życie. Sam jako pasjonat jazdy na rowerze zawsze ich używam. Prowadząc samochód też bardzo je doceniam. Przy obecnej pogodzie, w nocy widać z daleka osoby używające odblasków. Dobrze byłoby, żeby stały się modne. Bo od nich zależy ludzkie życie – uważa Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
Zbigniew Duda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach przypomina, że dzięki odblaskom pieszy jest widoczny z odległości 150 metrów.
– Nasze ubrania zazwyczaj są ciemne, więc te niewielkie elementy są niezbędne do tego, aby kierowca mógł nas zauważyć i odpowiednio zareagować. Zachęcam do ich noszenia – mówi dyrektor WORD.