Dodatkowy mandat przypadający Polsce w Parlamencie Europejskim po brexicie obejmie świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński – poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Decyzję w tej sprawie podjęła marszałek Elżbieta Witek na podstawie Kodeksu Wyborczego.
– Dziś objąłem mandat europosła zgodnie z wyborem mieszkańców województw: świętokrzyskiego i małopolskiego. Chcę podziękować 42 tys. osób, które na mnie zagłosowały. Ten mandat jest poselstwem do Europy, aby wzmocnić drużynę Prawa i Sprawiedliwości, aby wzmocnić polską drużynę i przedstawicielstwo województwa świętokrzyskiego. Obiecuję i przyrzekam, że będę walczył o Świętokrzyskie, tak jak przyrzekałem w kampanii wyborczej – powiedział Dominik Tarczyński.
Dominik Tarczyński będzie 52. polskim eurodeputowanym. Informacje o tym, że świętokrzyski parlamentarzysta obejmie mandat pojawiły się wcześniej, ale jednoczenie podnoszono wątpliwości prawne, co do tego, czy nadal przysługuje mu rezerwowy mandat po wyborze do polskiego Sejmu.
Elżbieta Witek i jej służby prasowe tłumaczą, że ustanowiony w prawie europejskim zakaz łączenia mandatu członka Parlamentu Europejskiego z członkostwem w parlamencie krajowym wiąże osoby, które uzyskały mandat posłów do unijnego gremium od momentu objęcia przez nich tych mandatów.
Wynika z tego, że skoro w okresie poprzedzającym brexit poseł Tarczyński nie jest – w rozumieniu prawa unijnego – posłem do Parlamentu Europejskiego, a tym bardziej nie objął tego mandatu, to nie mają do niego zastosowania zakazy unijne. Z kolei zakazy ustanowione w prawie krajowym, w tym zakaz łączenia mandatu poselskiego z mandatem posła do PE, zostały ustawowo zawieszone na czas brexitu – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Sejmu.
Konieczność rozdzielenia mandatów pojawiła się wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Część miejsc zajmowanych dotychczas przez Brytyjczyków będzie przekazana do państw Unii. Z 73 mandatów, które do tej pory mieli przedstawiciele Wielkiej Brytanii, 27 zostanie rozdzielonych do 14 państw członkowskich. Polsce przypadnie jeden z nich.