Profesor Agnieszka Kasińska-Metryka, dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego została powołana do Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zadaniem naukowców skupionych w Komitecie jest między innymi rozważanie istotnych problemów reprezentowanej dyscypliny oraz przygotowywanie opinii, ocen, ekspertyz i prognoz naukowych.
Profesor Agnieszka Kasińska-Metryka nie ukrywa, że cieszy ją powołanie, bowiem oznacza docenienie specjalistów z dziedziny nauk politycznych i administracji.
– To właśnie środowisko wybiera, kto znajdzie się w Komitecie Nauk Politycznych PAN. Jest to głos wszystkich samodzielnych pracowników naukowych wybranej dyscypliny, więc traktuje to jako wyraz zaufania – mówi profesor Kasińska-Metryka.
Jak dodaje, pierwsze spotkanie nowych członków Komitetu Nauk Politycznych PAN ma dopiero nastąpić, ale już rysują się wyzwania, z którymi przedstawiciele ośrodków akademickich będą musieli się zmierzyć.
– Tych wyzwań jest bardzo dużo, przede wszystkim w kontekście reformy szkolnictwa wyższego. Mimo długiego doświadczenia w nauce, wszyscy uczymy się pewnych nowych rozwiązań, nowego postrzegania nauki, gdzie ewidentnie punkt ciężkości w przypadku uczelni wyższych został przesunięty na międzynarodowy dorobek naukowy, a nie na dydaktykę – twierdzi profesor Agnieszka Kasińska-Metryka.
Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK prowadzi badania dotyczące marketingu politycznego. Wśród zagadnień, którymi się zajmuje jest też przywództwo, szczególnie specyfika obszaru iberyjskiego.
Wśród publikacji profesor Kasińskiej-Metryki można znaleźć między innymi książkę opisującą ewolucję szamanizmu w Ameryce Południowej. Ona sama za swoją najważniejszą publikację uważa opracowanie dotyczące przywództwa politycznego w Hiszpanii po 1975 roku.
Dorobek naukowy profesor Agnieszka Kasińskiej-Metryki jest doceniany również poza naszym krajem. Została wybrana do władz Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Politycznych IPSA.