W połowie marca rozpocznie się nabór do kieleckich przedszkoli samorządowych. Kielecki magistrat właśnie przedstawił harmonogram rekrutacji. Nowością są dodatkowe punkty dla dzieci, które zostały objęte obowiązkowymi szczepieniami. W sumie w Kielcach na dzieci czeka 5 tys. miejsc w przedszkolach.
Piotr Łojek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu mówi, że podobnie jak w poprzednich latach rodzice dzieci, których dzieci już chodzą do przedszkola, składają wniosek nieco wcześniej, niż ci posyłający malucha do przedszkola po raz pierwszy.
– Od 12 marca rodzice mogą potwierdzić wolę kontynuowania nauki dziecka w przedszkolu. Mają na to czas do 18 marca. Natomiast od 19 do 27 marca przyjmowane są podania od rodziców zapisujących dziecko po raz pierwszy – informuje Piotr Łojek.
Dyrektor zapewnia, że miejsc w kieleckich przedszkolach wystarczy dla każdego dziecka, choć do tych najbardziej obleganych placówek, część maluchów się nie dostanie. Do dyspozycji rodziców będą wówczas inne, gdzie chętnych było mniej. Piotr Łojek informuje, że sama rekrutacja, podobnie jak w roku ubiegłym będzie prowadzona w systemie elektronicznym.
– Rodzic musi zalogować się na stronie kielce.formico.pl i wprowadzić dane dziecka. Może wybrać dowolną liczbę przedszkoli, ale ważne jest, którą placówkę wskaże jako przedszkole pierwszego wyboru. To właśnie tam trzeba zanieść wydrukowany wniosek – wyjaśnia dyrektor.
Listę dzieci zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych przedszkola wywieszą 17 kwietnia. Rodzic ma tydzień, żeby w placówce potwierdzić wolę korzystania z przedszkola, jeśli tego nie zrobi, jego dziecko nie zostanie przyjęte. W przypadku, gdyby jakiś maluch nie dostał się do żadnej z wybranych placówek, miasto wskaże rodzicowi taką, gdzie są jeszcze wolne miejsca. Rodzic może wziąć też udział w rekrutacji uzupełniającej, która zacznie się w czerwcu.
O tym, które dziecko dostaje się do przedszkola, decydują punkty. Część z nich przyznaje się na bazie ustawy prawo oświatowe, kolejne ustala samorząd. Dziecko, które ma kompletne obowiązkowe szczepienia, dostaje dodatkowo 35 punktów podczas rekrutacji. Najwięcej, bo aż 200 punktów przysługuje między innymi za wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność dziecka lub kogoś z jego najbliższej rodziny. 200 punktów dostają też dzieci wychowywane przez samotnego rodzica.