Coraz więcej dzieci ma problem z kręgosłupem. Według różnych szacunków, nawet ponad 80 proc. dzieci ma różne wady postawy. Najczęściej są to krzywe, okrągłe lub wklęsłe plecy.
Wojciech Kiebzak, wojewódzki konsultant w dziedzinie fizjoterapii informuje, że do powstawania lub pogłębiania się tych wad przyczyniają się m.in. tablety i smartfony.
– Niech każdy sobie uzmysłowi, jak posługuje się np. smartfonem. Można przecież to urządzenie podnieść do góry, oprzeć sobie jedną rękę na stole, czy jedną rękę oprzeć na drugiej ręce. Powinniśmy poszukać takich rozwiązań, by to jednak smartfon skierować do głowy, a nie głowę do niego – mówi dr Wojciech Kiebzak.
Jak dodaje, niewłaściwa postawa doprowadza do procesów destrukcyjnych związanych z przeciążeniem stawów. To m.in. utrudnione oddychanie, zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, zaburzenia perystaltyki jelit i zaburzenia funkcji zwieraczy, czyli nietrzymanie moczu u kobiet.
– Aspekt, w jakim powinniśmy rozpatrywać prawidłową postawę ciała, to jest wyłączenie pełnej świadomości, że nasze plecy mają być proste. Elementem, na którym powinniśmy się koncentrować powinno być zadanie. Tym zadaniem może być lekkie podniesienie mostka i cofnięcie miednicy – tłumaczy Wojciech Kiebzak.
Z bezpłatnych konsultacji wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie fizjoterapii dotyczących m.in. prawidłowej postawy ciała można dziś było skorzystać w punkcie obsługi świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.