Jeszcze w tym roku zmienią się przepisy prawa budowlanego. Projekt nowelizacji w tej sprawie w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Zmiany zakładają szereg ułatwień dla mieszkańców i inwestorów. Zmniejszy się między innymi biurokracja związana z otrzymaniem pozwolenia na budowę. Szczegóły zmian w prawie budowlanym zaprezentował w Kielcach poseł Michał Cieślak z Porozumienia.
Parlamentarzysta podkreśla, że znaczącym ułatwieniem będzie uzyskanie pozwolenia bez konieczności przygotowania kosztownego projektu technicznego. Jak zaznacza, dotychczas był to najdroższy i najtrudniejszy etap jaki trzeba było przejść przed otrzymaniem pozwolenia, natomiast po zmianach w prawie, taki wniosek będzie można złożyć w urzędzie wraz ze zgłoszeniem zakończenia robót.
– Nowe przepisy pozwolą zatem uzyskać pozwolenie na budowę w oparciu o przedstawienie przez inwestora ogólnego projektu budowlanego oraz tzw. projektu architektoniczno-budowlanego- wyjaśnia.
Znowelizowane przepisy prawa budowlanego pozwolą wyeliminować obecnie funkcjonujące absurdy. – Dzięki temu, między innymi takie obiekty jak paczkomaty, bankomaty, czy automaty sprzedające nie będą wymagały pozwolenia na budowę, co do tej pory było koniecznością. Bez pozwolenia na budowę będzie można także wykonać instalacje gazową i zbiorniki na paliwo płynne przy już istniejących budynkach, gospodarstwa domowego – podkreśla poseł Cieślak.
Dzięki zmianie w przepisach, łatwiej będzie można zalegalizować również obiekty będące tzw. samowolą budowlaną. Dotyczy to wszystkich obiektów będących samowolą budowlaną wykonanych co najmniej 20 lat temu. Będzie je można bezpłatnie zalegalizować. Aby to zrobić wystarczy przedstawić ekspertyzę techniczną potwierdzającą możliwość bezpiecznego użytkowania obiektu oraz wykonać geodezyjną inwentaryzacje budowlaną – dodaje poseł.
Zmiany w prawie budowlanym, mają na celu także zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynków użytkowych. Przepisy będą dotyczyć sytuacji, gdy lokal mieszkalny ma pełnić funkcję escape roomu, wówczas konieczne będzie wykonanie ekspertyzy przeciwpożarowej.
Obecnie projektem nowelizacji ustawy o prawie budowlanym zajmuje się Senat. Po przyjęciu zmian przez Parlament, nowe przepisy wejdą w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.