Wystawy, konkursy historyczne dla młodzieży, warsztaty, konferencje naukowe to tylko niektóre wydarzenia, jakie w 2020 roku planuje zorganizować kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zaprezentowano najważniejsze inicjatywy, jakie IPN przygotowuje w ramach obchodów ważnych rocznic, które przypadają w tym roku. Jak podkreśla Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, to między innymi 80. rocznica Zbrodni Katyńskiej, 75. rocznica zakończenia II wojny światowej, czy 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych.
– Nasze działania są z jednej strony skierowane na działalność edukacyjną i zaangażowanie szkół, a z drugiej strony są przeznaczone do powszechnego odbioru, dla wszystkich mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego – zaznacza.
W ramach 80. rocznicy zbrodni katyńskiej IPN oprócz Marszu Katyńskiego, który odbędzie się 18 kwietnia, zaplanował także m.in. konkurs dla młodzieży na przygotowanie vloga, dotyczącego wybranej ofiary Zbrodni Katyńskiej. Ponadto odbędzie się m.in. promocja książki „Tatuś Wasz jest w Rosji… Listy kieleckich Katyńczyków” czy wystawa plenerowa „Zbrodnia Katyńska”.
Z kolei 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej upamiętni między innymi konferencja „Wieś polska w czasie II wojny światowej – straty osobowe i materialne w powiatach”.
Dorota-Koczwańska Kalita, podkreśla, że równie ważne rocznice, które upamiętni IPN to 100. rocznica Bitwy Warszawskiej i 40. rocznica porozumień sierpniowych i utworzenie „Solidarności”.
– Te dwie rocznice mają jeden wspólny element. W 1920 roku zatrzymaliśmy marsz bolszewików i komunizmu na zachód. Natomiast w 1980, a później w 1989 pokonaliśmy ten system stając się niepodległym wolnym państwem – wyjaśnia.
W ramach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia otwarta zostanie wystawa „Bij bolszewika. Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920”. Natomiast z okazji rocznicy powstania „Solidarności” kielecka delegatura IPN oprócz wystaw „Świętokrzyski karnawał Solidarności. Od początków ruchu do stanu wojennego” oraz „Tu narodziła się Solidarność” planuje także konkurs „Solidarność to ludzie”. Zadaniem uczestników jest przygotowanie audycji radiowej lub programu telewizyjnego na temat wybranego działacza „S” lub miejsc związanych z opozycją antykomunistyczną.
Kielecka delegatura IPN w tym roku zorganizuje także warsztaty dla nauczycieli pt. „Korzenie Totalitaryzmu”, które będą poświęcone problematyce funkcjonowania zbrodniczych ideologii nazizmu i komunizmu.