Wielka Brytania w najbliższy piątek opuści Unię Europejską. Co będzie to oznaczało dla mieszkańców Wysp i przebywających tam Polaków? O tym jak wygląda brexit z bliska opowiadają w codziennych relacjach specjalni wysłannicy Radia Kielce – Włodzimierz Batóg i Bartłomiej Zapała. Przez cały tydzień relacje, komentarze i opinie. Będziemy w Szkocji, Irlandii i Anglii.
RELACJE NA ANTENIE RADIA KIELCE CODZIENNIE DO PIĄTKU
W SOBOTĘ – SPECJALNE WYDANIE AUDYCJI „ŚWIAT NA WSKROŚ”
O północy 1 lutego Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Szef brytyjskiego rządu Boris Johnson podpisał już umowę brexitową. Ostatnim krokiem, który pozostał do zrobienia przed brexitem, jest ratyfikowanie umowy przez Parlament Europejski, co – jak się oczekuje – powinno nastąpić w środę, czyli na dwa dni przed wyjściem Wielkiej Brytanii.
Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE nie zakończy jeszcze procesu brexitu, bo rozpocznie się wtedy 11-miesięczny okres przejściowy. W tym czasie Wielka Brytania w praktyce będzie niegłosującym członkiem UE. Formalnie nie będzie już w UE, ale nadal będzie członkiem jednolitego unijnego rynku, co oznacza też swobodę przepływu osób, nadal będzie częścią unii celnej, będzie płaciła składki do unijnego budżetu i pozostanie związana unijnymi prawami. W ciągu tych 11 miesięcy powinny się rozpocząć i zakończyć negocjacje w sprawie przyszłych relacji handlowych między Wielką Brytanią a UE.