Jak mówić młodzieży o historii miasta? Sposób na to znaleźli pasjonaci ze Starachowic. Stworzyli dwie gry planszowe odwołujące się do dziejów miasta, a szczególnie do działającej tu przez lata Fabryki Samochodów Ciężarowych „STAR”.
Projekt ma na celu zapoznanie młodzieży z historią miasta na wielu płaszczyznach. Gra „Odkrywamy Starachowice” oparta jest na szeregu ścieżek edukacyjnych i kulturowych. Wędrować można więc pionkiem po planszy, który dodatkowo ma kształt starachowickiej ciężarówki albo wybrać się na spacer i odwiedzić te miejsca w rzeczywistości.
– Plansza to plan miasta, a na nim między innymi ścieżki – STAR-a, górnicza czy papieska – informuje jeden z autorów gry, Jacek Tarnowski.
Ścieżka STAR-a jest związana z ciężarówkami, które są ustawione w różnych częściach miasta jako witacze i prezentują dorobek starachowickiej fabryki.
Ścieżka papieska odnosi się do wizyt Karola Wojtyły u zaprzyjaźnionej rodziny Kozłowskich i prowadzi od dworca w Starachowicach Zachodnich do kościoła Wszystkich Świętych, w którym późniejszy papież Jan Paweł II ochrzcił najmłodszego syna państwa Kozłowskich.
Bożena Cyran, która jako przewodnik oprowadzała młodzież wybranymi ścieżkami, powiedziała, że wiele z miejsc zaznaczonych na planszy jest dla starachowiczan nieznanych, dlatego gra ma nieocenione walory edukacyjne.
– Z kolei STAR-Logistic, to gra strategiczno-ekonomiczna, podobna do Monopoly, ale bardziej rozbudowana – mówi jej autor Piotr Ambroszczyk.
Gracze biorą udział w produkcji ciężarówek. Sprawny zawodnik może zostać właścicielem fabryki ciężarówek, budować filie zakładu, organizować parkingi czy punkty gastronomiczne.
Obie gry zostały wydane w nakładzie po 40 egzemplarzy. Są już we wszystkich szkołach podstawowych na terenie miasta, a podczas ferii w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach będą organizowane specjalne zajęcia, podczas których będzie można poznać zasady gry. Pierwsze warsztaty już w najbliższy czwartek.