Byłych medalistów igrzysk olimpijskich i jednocześnie żołnierzy pochodzących z Kielc i regionu chce promować Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jak mówi Jacek Wołowiec, dyrektor jednostki, historie bohaterów z Kielc są elementem projektu „Polscy Olimpijczycy – Patrioci”, który centrum prowadzi z Instytutem Pamięci Narodowej.
– Takim przykładem jest chociażby świętej pamięci profesor Marian Suski, który urodził się w Kielcach. W 1936 roku na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles zdobył brązowy medal w szermierce – opowiada Jacek Wołowiec.
Marian Suski walczył z Niemcami w 1939 roku i dostał się do niewoli. Wojnę spędził w obozie jenieckim. Po powrocie do kraju został wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej. Profesor Suski za swoje zasługi oraz postawę moralną został odznaczony przez papieża Jana Pawła II.
Jacek Wołowiec mówi, że sportowców-bohaterów wywodzących się z Kielc jest więcej, na przykład Władysław Karaś.
– Żołnierz i oficer, który brał udział w igrzyskach w Berlinie w 1936 roku, gdzie zdobył brązowy medal w strzelectwie. Zginął podczas II wojny światowej rozstrzelany przez Niemców – informuje dyrektor ŚCDN.
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli planuje quiz dla uczniów, w którym będą pytania dotyczące wybitnych sportowców aktywnie walczących z hitlerowcami. Centrum organizuje również warsztaty dla nauczycieli, aby podpowiedzieć im, jak do tego należy przygotować uczniów. Podczas szkoleń nauczyciele zdobywają również informacje o najbardziej znanych olimpijczykach jak major Henryk Dobrzański „Hubal” czy Janusz Kusociński.
Najlepsi uczniowie zmierzą się w czerwcowym finale odbywającym się w Kielcach. Dodatkowo ŚCDN chce, żeby w szkołach odbywały się miniolimpiady sportowe.
Jacek Wołowiec podkreśla, że projekt „Polscy Olimpijczycy – Patrioci” wpisuje się w priorytety polityki oświatowej rządu, bowiem jednym z nich jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi.