„Solidarność to ludzie” – taki tytuł nosi konkurs dla uczniów, organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Skierowany jest do młodych ludzi, którzy będą mogli w ten sposób poznać historię najnowszą Polski.
Doktor Michał Zawisza z kieleckiej delegatury IPN przypomina, że w tym roku przypada 40. rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
– Chcieliśmy z tej okazji zachęcić uczniów świętokrzyskich szkół do udziału w konkursie, który polega na przygotowaniu audycji radiowej dotyczącej wybranego przez ucznia działacza Solidarności lub Niezależnego Zrzeszenia Studentów – mówi doktor Michał Zawisza.
Drużyna zgłaszana przez szkołę może liczyć maksymalnie dwie osoby. Uczniowie będą musieli przygotować nagranie w formacie mp3 o maksymalnej długości dziesięciu minut. W nagraniu mogą być różne formy radiowe, na przykład wywiad, felieton, reportaż, czy sonda.
Doktor Michał Zawisza tłumaczy, że temat „Solidarności” uczniom jest znany tylko z opowieści rodziców lub dziadków. Dzięki udziałowi w konkursie lepiej poznają zasługi związku i ludzi go tworzących, a także najnowszą historię Polski, przede wszystkim czasy tak zwanego Karnawału Solidarności, czyli lata 1980-1981.
– Takim konkursem chcemy młodzieży przybliżyć te lata. Będą mogli, trochę jak historycy, poznać je. Pomogą w tym na przykład rozmowy z działaczami Solidarności i innymi osobami zaangażowanymi w działalność opozycyjną – mówi Michał Zawisza.
Szkoły, które chcą wziąć udział w konkursie muszą zgłosić swoje zespoły do 29 lutego. Natomiast termin nadsyłania prac upływa 15 kwietnia. Konkurs zostanie rozstrzygnięty do 29 kwietnia. Jest o co walczyć, bowiem nagrodą główną jest wyjazd edukacyjny laureatów oraz emisja zwycięskich prac na antenie „Radia Kielce”.