Jędrzejów pamięta o poświęceniu powstańców styczniowych. Wspominając 157. rocznicę wybuchu powstania przedstawiciele miasta zapalili znicze i zawiesili biało-czerwone szarfy na grobach powstańców. W mogiłach spoczywa ok 40 osób, które brały czynny udział w walkach w latach 1863-1864.
Na cmentarzu Świętej Trójcy jest pięć takich mogił.
– Wśród nich poświęcona pamięci Bellardiego, Suwalskiego, Skąpskiego, Kwiecińskiego i 30 nieznanych powstańców z 1863 roku. Pomnik został ufundowany przez młodzież Seminarium Nauczycielskiego w 1928 roku, w 10 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski.
Jak powiedział Marcin Piszczek, w mogile pochowani zostali uczestnicy powstania styczniowego, którzy zginęli podczas różnych potyczek i bitew na Ziemi Jędrzejowskiej m.in. pod Ciernem, Jędrzejowem, Jakubowem, Warzynem i Mierzwinem. Tych potyczek i bitew było ponad 30. Jedna z największych walk Powstania Styczniowego rozegrała się pod Małogoszczem 24 lutego 1863 roku.
– 22 stycznia, w rocznicę powstania styczniowego, nasza obecność na cmentarzach jest zobowiązaniem i oddaniem hołdu tym, którzy walczyli o naszą wolność – dodał burmistrz Piszczek.
Regionalista Marek Godlewski zaznaczył, że na Cmentarzu Św. Trójcy oprócz zbiorowej mogiły znajdują się jeszcze cztery indywidualne nagrobki: Edwarda Szreniawskiego, Mateusza Sobolewskiego, Jana Chrząstkowskiego i Wincentego Górskiego. Z kolei na Cmentarzu Klasztornym jest grób Romana Pękalskiego. Niektórzy z tych powstańców doczekali wolnej Polski.
Regionalista poprowadził też lekcje historii na temat powstania z uczniami SP Nr 5 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Jędrzejowa. Podobna lekcja ma również odbyć w „jędrzejowskiej trójce”.
Jak dodał Marek Godlewski, są plany, aby w przyszłym roku z okazji rocznicy wybuchu powstania styczniowego zorganizować marsz do Cierna, gdzie powstańcy stoczyli jedną z bitew.