Kielce wstrzymały bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV, wywołującemu m.in. raka szyjki macicy. Powodem tego kroku jest brak preparatu na rynku. Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc twierdzi, że firma, z którą miasto ma podpisaną umowę na zakup szczepionek nie nadąża z ich produkcją.
– Kielce i tak są w korzystnej sytuacji, ponieważ mamy umowę z firmą, która produkuje preparaty. Szczepionkę dostaniemy w pierwszej kolejności, nawet przed jej dostarczeniem do aptek w Polsce – zapewnia Marcin Różycki.
Jak dodaje, pierwsza partia 400 preparatów ma dotrzeć do Kielc na początku lutego, a kolejne mają być dostarczane sukcesywnie, więc dziewczynki z roczników 2006 i 2007 zostaną zaszczepione.
Firma MSD, od której miasto kupuje szczepionki przeciw 9 typom wirusa HPV potwierdza, że dostępność preparatu na polskim rynku jest aktualnie ograniczona. „Przyczyny tego wiążą się z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców”, pisze pracownik firmy MSD w mailu do naszej redakcji. Jednocześnie zapewnia, że priorytetem firmy jest zapewnienie dostępności szczepionki na potrzeby samorządowych programów szczepień rozpoczętych w 2019 roku.
Leszek Smorąg, ginekolog – onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyznaje, że szczepionka, którą miasto kupuje od firmy MSD jest obecnie najlepszą na świecie, a produkuje ją tylko to jedna firma.
– Poprzednie szczepionki, skierowane przeciwko dwóm lub czterem typom wirusa nie dawały tak skutecznej ochrony. Przykłady wielu krajów pokazują, że zaszczepienie całej populacji, zarówno dziewcząt, jak i chłopców da w przyszłości zredukowanie zachorowań na raka szyjki macicy o 85 procent – dodał dr Leszek Smorąg.
W Kielcach dzięki programowi, który funkcjonuje od 7 lat, zaszczepiono dotychczas prawie osiem tysięcy dziewcząt. Szczepionka przeciw wirusowi HPV na rynku ma być ogólnie dostępna dopiero pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 roku.