W województwie świętokrzyskim powstaną kolejne dzienne domy opieki medycznej. To placówki, w których będą mogły przebywać osoby niesamodzielne, w szczególności po 65. roku życia.
Opieką w takich placówkach mogą być objęte osoby, które nie potrzebują całodobowej opieki szpitalnej. Muszą jednak poddawać się okresowym zabiegom, korzystać z rehabilitacji, czy diagnostyki – informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
– Tego typu placówki mogą powstawać przy szpitalnych oddziałach jako przejściowa forma opieki nad pacjentem w okresie pomiędzy wypisaniem go ze szpitala, a pobytem w domu. Chodzi głównie o to, aby pacjent nie musiał przebywać w szpitalu jeżeli nie jest to konieczne, ale niezbędne są mu jeszcze zabiegi, które przywrócą go do całkowitego zdrowia – mówi Renata Janik.
– Dzienne domy opieki mają pomagać także w szczególnej sytuacji zdrowotnej – dodaje Renata Janik.
Z dziennych domów pomocy medycznej będą też mogli korzystać pacjenci, którzy czekają na operację i nagle pogarsza im się stan zdrowia. Pacjenci mogą tam przebywać przez cały dzień i korzystać z indywidualnie dobranej pomocy np. rehabilitanta, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty, czy dietetyka.
W województwie świętokrzyskim w sumie działa 5 dziennych domów opieki medycznej, w których są 102 miejsca. Są one w powiatach: włoszczowskim, buskim, staszowskim, opatowskim i w Kielcach. Te powiaty nie mogą ponownie ubiegać się o dotacje.
Na powstanie kolejnych dziennych domów opieki medycznej zarząd województwa przeznaczył 7,5 mln zł. Nabór wniosków o dofinansowanie rozpocznie się 24 stycznia i potrwa do 13 marca.