Spektakl „Być świnią w maju”, w wykonaniu reżyseria Marcina Bortkiewicza i artystów Teatru Ecce Homo zdobył Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli nagrodę główną 41. Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju. To jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych.
Anna Nowicka, kierownik artystyczny Ecce Homo mówi, że ta impreza ma niepowtarzalny klimat.
– To znakomite zderzenie młodych teatrów z profesjonalistami, no i jest tam fantastyczna atmosfera. Jest konkurencja teatralna, ale potem wszyscy się ze sobą integrują – podkreśla.
Kielecki teatr kolejny raz wziął udział w przeglądzie i kolejny raz wywalczył nagrodę. Największy sukces był jego udziałem w 2009 roku, kiedy otrzymał Grand Prix za spektakl „Padamme, padamme”. Tym razem pierwszą nagrodę przyniosło przedstawienie „Być świnią w maju”, które powstało na motywach „Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wystąpiło w nim sześć aktorek.
Według Anny Nowickiej, dziewczyny zagrały brawurowo.
– Bardzo mnie to cieszy, bo to jest kolejne pokolenie aktorów, w tym przypadku same aktorki. Oczywiście pomijając, że to jest świetny tekst, świetna reżyseria, to one tworzą wspaniały, sześcioosobowy zespół, są drużyną i to się składa na taki efekt – wyjaśnia.
Artystki z Ecce Homo nie tylko otrzymały nagrodę główną w postaci Złotego Rogu Myśliwskiego Króla Jana, ale także 4 tys. złotych oraz zaproszenie do występu na kolejnych scenach.
W 41. Biesiadzie Teatralnej – Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju wzięło udział 14 amatorskich grup teatralnych z całego kraju. Do udziału w imprezie organizatorzy wybrali najlepszych wykonawców z kilkudziesięciu zgłoszonych. Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski.
Występy teatrów na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju oceniało profesjonalne jury. W tym roku byli to: prof. dr hab. Stanisław Górka – aktor teatralny i filmowy, wykładowca PWST w Warszawie, prof. Józefa Zając-Jamróz – aktorka, wykładowca PWST w Krakowie, Łukasz Czuj – reżyser teatralny z Krakowa oraz Robert Kaczorowski – instruktor teatralny, reżyser z Lublina.