„Odblask tajemnicy” to tytuł nowej wystawy, która w piątek została otwarta w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Znalazły się na niej prace 12 artystów z różnych części Polski. Ekspozycja wpisuje się w obchody roku świętego Jana Pawła II.
Ksiądz doktor Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego podkreślił, że jest to pierwsze wydarzenie w kraju, związane z jubileuszem setnej rocznicy urodzin Papieża-Polaka.
– Dla nas jest to wielkie wyróżnienie i zaszczyt, że te obchody roku jubileuszowego zaczynają się właśnie u nas – mówił.
Dodał, że pokazane prace stanowią próbę odpowiedzi na list Jana Pawła II, napisany do artystów w 1999 roku.
– Prezentujemy ich działa, za pomocą których próbują się podzielić swoim doświadczeniem piękna, dobra, prawdy, a także doświadczeniem wiary i bliskości Boga. W ten sposób budzą i kształtują także w nas poczucie piękna, dobra i prawdy – wyjaśnił.
Ksiądz biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej zaznaczył, że ta wystawa nie jest oczywista, nie pokazuje pamiątek związanych ze świętym Janem Pawłem II.
– Dlaczego jest inna? Bo sztuka jest tak bogata, że trzeba szukać w niej czegoś więcej. Ta wystawa zachęca nas do szukania w sztuce harmonii, piękna i przesłania, które artyści chcą nam ofiarować, a to przesłanie zawsze powinno być czytelne, jasne i budujące na przyszłość, dające nam wiele nadziei – zauważył.
Ten sposób świętowania roku Jana Pawła II chwalili sami artyści. Daniel Pawłowski, młody, ale uznany już artysta z Włocławka mówił, że jest to forma wspaniała i niezwykła.
– Nawiązując do listu Jana Pawła II, napisanego do artystów, widać, że ta twórczość była dla niego ważna i miał świadomość, że może one pobudzać innych. Uważam, że pokazanie tej twórczości nie stricte sakralnej, ale nawiązującej do sztuki sakralnej, w świetle słów Jana Pawła II to coś niezwykłego. Na tej wystawie widzimy nieograniczone możliwości, jakie daje sztuka. Możemy tu zobaczyć na przykład Jezusa na krzyżu, możemy zobaczyć mój skromny obraz przedstawiający moją żonę jako sakralizację stanu macierzyństwa, a także: drogę krzyżową, albo wizerunek Jana Pawła II czuwającego nad miastem – wymieniał.
Oprócz Daniela Pawłowskiego, swoje prace zaprezentowali też: Jarosław Kukowski, Andrzej Boj Wojtowicz, Karol Bąk, Krzysztof Wiśniewski, Józef Stolorz, Dariusz Kaleta, Krzysztof Klimek, Wacław Jagielski, Barbara Kaczmarowska-Hamilton, Krzysztof Izdebski-Cruz i Marcin Kołpanowicz.
Wystawa została zorganizowana we współpracy z Przeoratem Pomorskim Orderu Świętego Stanisława. W czasie wernisażu zostały wręczone medale roku świętego Jana Pawła II. Otrzymali je między innymi: ksiądz biskup Jan Piotrowski, ksiądz Paweł Tkaczyk, ksiądz Jan Oleszko i ksiądz Leszek Skorupa.
Wydarzenie uświetnił występ mezzosopranistki Lucyny Ordon-Klimczak i pianisty, organisty Grzegorza Klimczaka, którzy przygotowali program muzyczny w oparciu o słowa poematów Karola Wojtyły, między innymi o „Pieśń o Bogu ukrytym”. Wystawę będzie można oglądać do 12 lutego.