Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zachęca rolników do zakładania gospodarstw opiekuńczych.
To miejsca, w których seniorzy wciąż mają kontakt z pracą w gospodarstwie i naturą, a jednocześnie mogą liczyć na opiekę. Rolniczy doradcy chcą przekonać do świadczenia takich usług głównie agroturystyki.
Jerzy Pośpiech – dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wyjaśnia, że seniorzy przyzwyczajeni do pracy w gospodarstwie rolnym, będą mogli kontynuować działalność i spędzać czas aktywnie, również w zaawansowanym wieku.
– Karmienie kur czy owiec, terapia zajęciowa jest bardzo wskazana. Mają to być gospodarstwa, w których seniorzy są aktywni, a nie miejsca, gdzie można tylko siedzieć i leżeć – podkreśla dyrektor.
W Zachodniej Europie takie gospodarstwa istnieją od wielu lat. Podobne ośrodki tworzone są także w województwie kujawsko-pomorskim. ŚODR zabiega o wprowadzenie tego pomysłu w województwie świętokrzyskim za pośrednictwem gospodarstw agroturystycznych.
– Nie bali się organizować agroturystyki, przeszli wszelkie bariery biurokratyczne, organizacyjne ze stworzeniem takich miejsc, więc sądzę, że nie byłoby dla nich problemem stworzenie również gospodarstw opiekuńczych – dodaje dyrektor.
Anna Cedro, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Czerwonej Górze uważa, że inicjatywa jest bardzo potrzebna.
– Jest coraz więcej samotnych starszych osób, które dzięki takim gospodarstwom mają szansę na lepszą opiekę, wsparcie drugiego człowieka, a przede wszystkim zorganizowanie nadmiaru czasu. Powinniśmy wspierać takie działania – mówi pani Anna.
ŚODR zorganizował też wyjazd studyjny do Holandii, gdzie można było zobaczyć jak funkcjonują gospodarstwa opiekuńcze w rzeczywistości.