Czy e-receptę można zrealizować w kilku aptekach, czy lekarz podczas wizyty domowej także wystawi choremu elektroniczną receptę oraz jak długo ważna jest taka recepta? To najczęstsze pytania na jakie dziś odpowiadali eksperci ze świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podczas naszej akcji „E – recepty bez tajemnic”.
Jak informuje Magdalena Ziółkowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami w świętokrzyskim funduszu, e-receptę można zrealizować w różnych aptekach. Nasz gość zachęcał także do założenia Profilu Zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta.
– Dzięki tym narzędziom pacjent przyjmujący leki w chorobie przewlekłej nie musi za każdym razem pojawiać się u lekarza. Wystarczy, że telefonicznie skontaktuje się ze swoją przychodnią i poprosi o przedłużenie recepty. Wówczas od lekarza otrzyma sms lub maila z czterocyfrowym kodem. Następnie udaje się z nim do apteki, gdzie oprócz tego kodu podaje również swój PESEL i farmaceuta może mu wówczas sprzedać leki – wyjaśniała Magdalena Ziółkowska.
Słuchacze pytali również o to, jak założyć profil zaufany. Maria Pilewska, technik farmaceuta, specjalista w Wydziale Gospodarki Lekami w świętokrzyskim funduszu informuje, że jest to czynność bardzo prosta.
– Wystarczy zalogować się na stronę internetową pz.gov.pl i wpisać swoje dane. Następnie profil trzeba potwierdzić. Można tego dokonać w Narodowym Funduszu Zdrowia, urzędzie gminy, czy urzędzie skarbowym. W tym celu trzeba udać się do jednej z tych instytucji z dowodem osobistym – dodała Maria Pilewska.
Słuchacze pytali również o to, jak mogą się dowiedzieć, jakie leki zaordynował im lekarz na e-recepcie. Jak mówi Maria Pilewska, na e-recepcie faktycznie nie widać jakie lekarstwa przepisał nam medyk.
– Są one ukryte pod czterocyfrowym kodem. Jeżeli ktoś przyjmuje leki na stałe, na chorobę przewlekłą, wówczas wie, jakie to leki i zna ich dawkowanie. Oczywiście może zawsze poprosić lekarza o wydruk, na którym te informacje będą zawarte. Natomiast jeżeli pacjent zaczyna przyjmować jakieś nowe leki, wówczas dobrze by było, żeby lekarz wypisał na kartce jakie to są leki albo wydrukował druk informacyjny, który również zawiera listę przepisanych leków wraz z ich dawkowaniem. Takich informacji udzieli w aptece także farmaceuta – wyjaśnia Maria Pilewska.
Nasz kolejny ekspert, Igor Parszowski, farmaceuta i specjalista w Wydziale Gospodarki Lekami w świętokrzyskim NFZ z kolei odpowiedział m.in. na pytanie, czy lekarz także podczas wizyty domowej wystawi choremu e-receptę.
– Oczywiście istnieje taka możliwość, ale pod warunkiem, że lekarz jest do tego technicznie przygotowany. Musi posiadać przy sobie smartfon lub laptop z odpowiednim oprogramowaniem, które umożliwia wypisywanie elektronicznych recept. Jednak prawo w przypadku braku dostępu do systemu informatycznego dopuszcza możliwość wystawienia e-recepty papierowej – wyjaśnił Igor Parszowski.
Nasz ekspert udzielił słuchaczowi odpowiedzi m.in. na pytanie, jak długo ważna jest e-recepta.
– Taki dokument ważny jest przez rok, ale taką adnotację musi zaznaczyć na e-recepcie lekarz, który ją wystawia. Pamiętajmy, że tak długi czas nie obowiązuje jednak antybiotyków. W tym przypadku e-recepta ważna jest przez siedem dni – dodał Igor Parszowski.
W sumie z porad telefonicznych naszych ekspertów podczas akcji „E – recepty bez tajemnic” skorzystało kilkadziesiąt osób.