Od wczoraj lekarze obligatoryjnie wypisują pacjentom e-recepty. To wygodniejsze rozwiązanie dla pacjentów, bowiem umożliwia np. korzystanie z jednej recepty w kilku aptekach lub rozłożenie zakupów w czasie.
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ przypomina, że nowelizacja systemu dotyczy przede wszystkim lekarzy i aptekarzy.
– To oni mają obowiązek korzystania z systemu. W przypadku pacjentów zmienia się tylko tyle, że w aptece zamiast dokumentu papierowego pokażą kod dostępu i numer PESEL – zaznacza.
W przypadku chorych korzystających z Internetu ten kod zostanie przesłany SMS-em lub mailem. Osoby, które nie korzystają z Internetu, otrzymają od lekarza kartkę z numerem, na podstawie którego zostaną wydane zapisane medykamenty. Kod może także otrzymać ktoś z rodziny pacjenta.
Dyrektor NFZ zapewnia, że nikt nie zostanie bez leków. Gdyby pojawił się problem z łączem Internetowym lub z zalogowaniem się do bazy danych, wówczas lekarz wystawi tradycyjną, papierową receptę.
Magdalena Ziółkowska, naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami w świętokrzyskim NFZ dodaje, że elektroniczne recepty są wygodniejsze dla pacjentów.
– Główną ich zaletą jest to, że przepisane leki można kupować w różnych aptekach, a w przypadku długich kuracji, można je nabywać sukcesywnie. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku antybiotyków recepta jest ważna 7 dni. Inne leki możemy nabyć w ciągu miesiąca od daty wystawienia, a w przypadku długich terapii nawet do roku – podkreśla.
Jak dodała, e-recepty są także bardzo wygodne także dla farmaceutów, ponieważ nie będą już mieli problemów z odczytaniem tego, co zlecił lekarz.
Na temat e-recept mówimy dziś w Radiu Kielce do godziny 12.00. Dyżur ekspercki mają pracownicy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wszelkich informacji na temat e-recept można uzyskać pod numerami telefonów 41 200 20 20 i 41 200 20 00.