Politechnika Świętokrzyska kończy budowę kompleksu nowoczesnych laboratoriów CENWIS. W Centrum Naukowo-Wdrożeniowym Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, bo taka jest pełna nazwa placówki, znajdzie się 12 nowoczesnych jednostek badawczych.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor kieleckiej uczelni mówi, że do końca budowy obiektu zostało kilka tygodni. Najprawdopodobniej gmach będzie gotowy już w lutym.
– CENWIS to jest w ogóle nowa koncepcja działania politechniki. To kompleksowy projekt współpracy z przemysłem, aktywne centrum wdrożeniowe. Nie chcemy już czekać w poszczególnych jednostkach naukowych, aż ktoś nam zleci coś do badania – wyjaśnia profesor Wiesław Trąmpczyński.
Jak dodaje rektor, do wakacji przynajmniej część laboratoriów powinna zostać wyposażona w aparaturę badawczą.
Profesor Barbara Goszczyńska, prorektor do spraw ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej, która koordynuje projekt mówi, że w sumie powstanie sześć nowych laboratoriów, a sześć nowych zostanie doposażonych. Wszystkie wpisują się w strategię rozwoju województwa świętokrzyskiego, przyjętą przez władze regionu.
W CENWIS działać będzie między innymi laboratorium zaawansowanych nanotechnologii i nanomateriałów. Będzie ono współpracowało ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii przy produkcji implantów dla pacjentów. Będzie też między innymi laboratorium badające odnawialne źródła energii.
– Tworzy się też laboratorium, gdzie znajdzie się tomograf mogący potocznie mówiąc „prześwietlić” daną rzecz w celu wykrycia ewentualnych wad konstrukcyjnych. Nastawialiśmy się na współpracę z odlewniami, ale wszystkie już kupiły podobne tomografy, dlatego teraz planujemy kooperację z zakładami przemysłu zbrojeniowego – tłumaczy profesor Barbara Goszczyńska.
Pierwotny koszt budowy CENWIS to 75 mln złotych, z czego większość to pieniądze z funduszy unijnych przyznane w ramach Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego.
Politechnika stara się o dodatkowe 5 mln złotych dofinansowania, bowiem w ciągu ostatnich trzech lat, a tak długo realizowany jest projekt, znacząco wzrosły ceny materiałów i usług. Sama uczelnia dołoży do inwestycji około 8 mln złotych z własnego budżetu.
Kielecka uczelnia będzie też pośrednikiem między Głównym Urzędem Miar, a przemysłem. Kampus laboratoryjny GUM ma powstać w Kielcach do 2023 roku.