Wzmocnienie marki Wzgórza Zamkowego, jako jednej jednostki łączącej odkrywający historyczną przeszłość Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej z promującym nowoczesną sztukę Instytutem Dizajnu – to jedno z głównych zadań na najbliższy czas Ewy Chabielskiej, nowej szefowej Wzgórza Zamkowego w Kielcach.
Ewa Chabielska w latach 2012-2016 była związana z Instytutem Dizajnu. Jak mówi, cieszy się z powrotu do dobrze znanego jej miejsca.
– Cieszę się, że taka przerwa miała miejsce, bo miałam sposobność z boku poobserwować, jak całe Wzgórze Zamkowe funkcjonuje, jak wygląda i jak jest odbierane przez przeciętnego mieszkańca miasta – tłumaczy.
Ten ogląd wypadł pozytywnie, choć przyznaje, że są drobne sprawy, które wymagają korekty.
– To przede wszystkim kontakt z mediami. Myślę, że to wszystko, co się tutaj dzieje powinno mieć jeszcze inną otoczkę, jeśli chodzi o informację, która wychodzi z instytucji – zauważa.
Czy będzie więcej zmian? O tym trudno teraz mówić.
– Właśnie się rozeznaję, jeżeli chodzi o takie codzienne funkcjonowanie instytucji. Poznałam już plany, które zostały zrobione na 2020 rok i mają być realizowane. Pokazują one, że ten poziom cały czas jest wysoki. Rzeczywiście wysoko oceniam to, co tutaj jest tworzone i nie jestem tym zaskoczona. Natomiast mam wrażenie, że te plany nie wychodzą na zewnątrz. Mało osób wie, jak szeroką ofertę ma zarówno Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, jak i Instytut Dizajnu – wyjaśnia.
Ewa Chabielska dodaje, że chce też zmienić postrzeganie Wzgórza Zamkowego.
– Jest to jedna instytucja, łącząca te dwie dziedziny, czyli z jednej strony działalność historyczną, odwołującą się do tego, co było, a z drugiej propozycje Instytutu Dizajnu, który oferuje nowoczesną formę wyrażania artystycznego – zdradza.
Nowa szefowa Wzgórza Zamkowego dodaje, że przyjrzy się funkcjonowaniu Ambasady Dizajnu, która znajduje się przy ulicy Wesołej w Kielcach. Zaznacza jednak, że to ważne i potrzebne miejsce.
– Poddamy analizie samą formułę istnienia tego miejsca i ewentualnie wprowadzimy jakieś zmiany. Ale to dobrze, że takie miejsce istnieje, dlatego, że może ono funkcjonować w innych godzinach niż cała instytucja, dzięki czemu mieszkańcy miasta mogą tam przebywać w godzinach popołudniowych. Możemy tam realizować spotkania z ciekawymi osobami oraz warsztaty – zauważa.
Prywatnie Ewa Chabielska jest żoną pułkownika Pawła Chabielskiego, komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Chętnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych w Kielcach, ale także w Polsce. Sama też jest czynną artystką.
– Mam mało czasu na to, ale staram się nie tracić kontaktu z moją pasją – mówi. Zajmuje się rysunkiem, ceramiką oraz maluje.
Stara się też jak najwięcej czasu spędzać z mężem i z dziećmi. Lubią sport, chętnie jeżdżą na rowerze. Jak tylko mają taką możliwość, podróżują po Polsce.
Ewa Chabielska pełni obowiązki dyrektora Wzgórza Zamkowego w zastępstwie za Rafała Nowaka, który w grudniu został wicewojewodą świętokrzyskim. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ukończyła kierunek projektowy. Swoją artystyczną edukację uzupełniła europejskimi studiami menedżerskimi w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz public relations w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przez kilka lat zarządzała wojskowym ośrodkiem kultury na kieleckiej Bukówce. W ostatnim czasie zajmowała się kreacją wizerunku, pracując dla jednej z kieleckich firm.