Najnowocześniejszą technologię oczyszczania ścieków europejskie kraje podpatrują w kunowskiej oczyszczalni. Instalację oglądali Serbowie z Belgradu, wkrótce przyjadą Hindusi oraz Finowie, być może także Rosjanie.
Jedną z dwóch osób oddelegowanych do tej wizyty przez prezydenta Serbii jest Vuk Mrvić, który jest pod wrażeniem technologii znajdującej się w oddanej niedawno do użytku oczyszczalni. Jak mówi, dla nich jest ona rewolucyjna.
– Przyjechaliśmy tutaj, aby zobaczyć flagową stację uzdatniania wody. Jesteśmy zafascynowani jej ekologicznością – mówi Vuk Mrvić. Jak dodaje, w Belgradzie, skąd pochodzi, nie ma takich instalacji, jednak Serbia podpatruje ekologiczne rozwiązania i chce je wdrażać u siebie.
Technologię zastosowaną w Kunowie opracowała, a potem wdrożyła, firma Schwander. Stanisław Malinowski, prezes firmy Schwander Polska, czyli generalny wykonawca inwestycji podkreśla, że jej przygotowanie trwało 15 lat.
– W Kunowie jest komplet. Oczyszczalnia ścieków i solarna oczyszczalnia osadu, tego nie ma w żadnej gminie. Tego typu instalacje są w dużych miastach typu Grudziądz, Wrocław – informuje Stanisław Malinowski.
Burmistrz Kunowa Lech Łodej przyznaje, że nie zdawał sobie sprawy z tego, jak bardzo nowoczesna jest oczyszczalnia, którą gmina wybudowała całkowicie od początku.
– Wiedziałem, że będzie to skok w XXI wiek, jeśli chodzi o gospodarkę ściekową na terenie gminy, ale nie wiedziałem, że będzie takie zainteresowanie. Powinniśmy być dumni – mówi Lech Łodej.
Jak przypomina, poprzednia oczyszczalnia o mały włos się nie rozpadła i dodaje, że w kontekście niedalekich Krzemionek, wpisanych na listę UNESCO, katastrofa w Kunowie miałaby negatywny wydźwięk. W tym miesiącu firma Schwander wraz z Politechnikami Krakowską i Warszawską przez rok będą prowadzić badania naukowe.