Przypominanie i kultywowanie tradycji kolędowania, jakie jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było usłyszeć na świętokrzyskiej wsi – to główne cele Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych, który odbył się w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.
Jak mówi Patrycja Kalinowska, kierownik działu Dziedzictwa Narodowego Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, który jest współorganizatorem przeglądu, zespoły rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach.
– Pierwsza z nich to autentyczne formy kolędowania, takie, jak herody, chodzenie z gwiazdą, szopką czy turoniem, odzwierciedlające tradycje kolędowe regionu. Natomiast drugą kategorię stanowiły stylizowane zespoły kolędnicze, wychodzące poza tradycyjne formy kolędowania – podkreśla.
Zdaniem Patrycji Kalinowskiej, tego typu wydarzenia, jak ten przegląd, pozwalają na to, aby tradycja i dziedzictwo kulturowe regionu mogły być przekazywane następnym pokoleniom.
Jedną z grup prezentujących się na scenie był Zespół Ludowy Jaworzanki z gminy Zagnańsk, który przedstawił program oparty na wspomnieniach mieszkańców miejscowości Jaworze, Siodła czy Gruszka z lat 50. ubiegłego wieku. Jak mówi kierownik grupy, Grażyna Grudziedzka, w przeszłości kolędowanie oficjalnie inaugurowano okres karnawału.
– Był to też okres wykorzystywany w celach matrymonialnych. Młodzi mężczyźni przebierali się za herody i wchodzili szczególnie do tych domów, gdzie były panny na wydaniu, aby razem z nimi grać i tańczyć, co nie zawsze podobało się sąsiadom, którzy często zaglądali przez okna do takich domostw, w których zasiedzieli się kolędnicy – tłumaczy.
Laureaci przeglądu będą reprezentować województwo świętokrzyskie w „Karnawale Góralskim” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz „Pastuszkowym Kolędowaniu” w Podegrodziu.