Prace przy budowie siedmiometrowej tężni solankowej w Busku-Zdroju już na półmetku. Obecnie trwają zaawansowane roboty przy stawianiu konstrukcji ścian z modrzewia. Układana jest także tarnina.
Kierownik budowy Sylwester Przanowski informuje, że roboty przy budowie tężni idą zgodnie z założonym harmonogramem i jak twierdzi wykonano już 50 procent prac związanych z montażem głównej konstrukcji drewnianej obiektu. Jak zaznacza, w części została już także ułożona tarnina pozyskana z Bieszczad. Dodaje, że układanie tarniny jest kluczowe. Odpowiednie jej ułożenie będzie bowiem miało ogromny wpływ na późniejsze funkcjonowanie obiektu. Kierownik zauważa, że to gałązki tarniny będą tworzyć tzw. mgiełkę, czyli odpowiedni w tego typu budowlach mikroklimat.
– Ułożonych jest już około 1000 metrów sześciennych tarniny. Łącznie konstrukcję wypełni ponad 5 tysięcy metrów sześciennych tego materiału. Ten etap powinien być zrealizowany na przełomie kwietnia i maja – tłumaczy kierownik.
Jak dodaje, zakończono już prace przy montażu sieci kanalizacji deszczowej, wodociągowej i sanitarnej. Wykonano także przyłącza kanalizacji solanki.
Kierownik podkreśla, że pełną parą idą również prace przy budynku przeszklonego pawilonu domu zdrojowego m.in. z kawiarnią i całoroczną mini tężnią, który jest już w stanie surowym. Kolejnym etapem będzie montaż konstrukcji z drewna klejonego w budynku pijalni.
– W najbliższym czasie, czyli na przełomie stycznia i lutego, będziemy chcieli także wykonać instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne. Zaś w marcu zamierzamy położyć tynki i posadzki – dodaje.
Obiekt ma być gotowy jesienią tego roku. Otwarcie planowane jest na wiosnę 2021 roku. Będzie to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce.