W tym roku planowane jest otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zakończyła się budowa głównych gmachów. Rozpoczynają się prace wykończeniowe i związane z konstruowaniem wystawy stałej.
Muzeum ma zostać otwarte w sierpniu. Dokładna data jest jeszcze nieznana. Otwarcie ma nastąpić w okolicy 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, która odwróciła losy wojny polsko-bolszewickiej i dała w niej zwycięstwo polskim żołnierzom dowodzonym przez Józefa Piłsudskiego.
PAMIĄTKA PO MARSZAŁKU
Dyrektor muzeum Robert Supeł wyjaśnia, że placówka przede wszystkim ma ukazywać postać marszałka Piłsudskiego i idee, które przyświecały mu w życiu. – Ma to być miejsce, które będzie pamiątką po Józefie Piłsudskim, ale też które będzie tłumaczyło tę postać, które będzie opowiadało o tym czego dokonał, jaki był kontekst historyczny i jakimi wartościami się kierował – tłumaczy Supeł.
– Główną częścią muzeum będzie wystawa stała, na której znajdzie się ponad tysiąc przedmiotów zawiązanych z działalnością Józefa Piłsudskiego – zaznacza dyrektor muzeum. – Będą tam najbliższe Piłsudskiemu przedmioty, osobiste rzeczy, które mają ilustrować jego aktywność w obszarze wojskowości, a także takie, które podkreślą, że zanim Piłsudski chwycił za broń, walczył przez wiele lat piórem. Będzie sporo dokumentów, oryginałów „Robotnika” którego redagował, będzie też sporo rzeczy, które były związane z okresem budowy państwa już po odzyskaniu niepodległości – dodaje.
PIŁSUDSKI PRYWATNIE
W muzeum będzie można poznać nie tylko działalność państwową Piłsudskiego, ale także jego życie prywatne. Będzie to wątek, który będzie przewijał się przez całą wystawę, która została podzielona na kilka galerii o charakterze chronologiczno-tematycznym. Jednak – jak wyjaśnia Robert Supeł – niezależnie, czy będzie to galeria poświęcona dzieciństwu Piłsudskiego, czy czasowi kiedy był marszałkiem, to zawsze wątek rodzinny będzie towarzyszył tej opowieści.
Józef Piłsudski był działaczem społecznym i niepodległościowym, żołnierzem, politykiem. Od 1892 roku był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódcą, tworzył Organizację Bojową PPS i Polską Organizację Wojskową. Od 11 listopada 1918 roku sprawował funkcję naczelnego wodza Armii Polskiej, w latach 1918-1922 naczelnika państwa. Był pierwszym marszałkiem Polski i dwukrotnym premierem. Dowodzone przez Piłsudskiego wojska zwyciężyły w wojnie polsko-bolszewickiej.