Kielecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia prowadził dziś szkolenia dla lekarzy, by przygotować ich do wprowadzenia e-recept. Elektroniczny dokument wchodzi w życie 8 stycznia.
Zainteresowanie było duże. Do godziny 13.00 ze szkolenia skorzystało kilkudziesięciu medyków. Wśród nich był m.in. Jacek Stypuła, neurochirurg. Jak mówi, początkowo procedura wystawiania e-recept wydawała mu się skomplikowana, ale wypisywanie tych dokumentów znacznie ułatwi mu pracę.
– System pokazuje wiele informacji m.in. o odpłatności za leki oraz wskazaniach w przypadku danej choroby. Wystarczy kilka kliknięć w systemie i informacje same się pokazują – mówi Jacek Stypuła.
Wystawianie e-recept obowiązkowo wchodzi w życie od 8 stycznia. Dzięki temu pacjent, który na stałe przyjmuje leki np. na nadciśnienie, nie musi przychodzić do przychodni, by przedłużyć receptę.
– Wystarczy, że zadzwoni do swojej przychodni i od lekarza na swój telefon komórkowy, bądź na skrzynkę mailową otrzyma kod, z którym uda się do apteki, by wykupić stosowne lekarstwa – przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Jak dodaje, pacjenci, którzy nie posiadają telefonu komórkowego, czy nie korzystają z internetu, także otrzymają e-receptę, ale w formie papierowej.
– Jest to nadal recepta elektroniczna, co oznacza, że jej właściciel ma takie same przywileje, jak osoby posiadające Internetowe Konto Pacjenta. Te osoby także nie muszą wykupić wszystkich leków w jednej aptece. Recepta jest ważna przez rok – informuje.
Osoby, które chciałyby założyć profil zaufany i Internetowe Konto Pacjenta potrzebne lekarzom do wystawiania e-recept mogą to zrobić w dni powszednie w siedzibie świętokrzyskiego NFZ lub w punkcie przy al. IX Wieków Kielc 2a.