Ministerstwo Finansów wprowadziło z nadejściem nowego roku znaczące ułatwienie dla wszystkich podatników. Od 1 stycznia podatki PIT, CIT i VAT możemy wpłacać poprzez indywidualny rachunek podatkowy.
Jak wyjaśnia Anna Stępień, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Kielcach, mikrorachunek to indywidualne konto każdego podatnika, które służy zarówno osobom fizycznym, jak i firmom do regulowania należności wobec skarbówki.
– Jego wygenerowanie jest dziecinnie proste i zajmuje kilka chwil. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, a następnie podać numer PESEL w przypadku osób fizycznych, lub NIP w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – zaznacza.
Jeśli ktoś nie ma dostępu do Internetu, numer swojego rachunku może poznać udając się do urzędu skarbowego. Jego wygenerowanie jest całkowicie bezpłatne. Anna Stępień zaznacza, że wprowadzenie mikrorachunku oprócz szybszego i prostego sposobu opłaty podatków niesie za sobą także wiele innych korzyści.
– Nawet w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, przeprowadzki lub zmiany siedziby firmy, nasz mikrorachunek pozostaje niezmienny. Pozwoli to także uniknąć omyłkowo przelewów na inne konto. Dzięki temu rozwiązaniu możemy także szybciej otrzymać zaświadczenia np. o niezaleganiu w płatności podatków – wyjaśnia.
Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Kielcach przypomina, że przy generowaniu numeru mikrorachunku nie należy korzystać z innych niż ministerialna stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych mailem, albo SMS-em, które mogą być próbą wyłudzenia danych osobowych.
– W przypadku, kiedy będzie przysługiwał nam zwrot podatku, nie otrzymamy go na mikrorachunek, a na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który przekazaliśmy wcześniej do urzędu skarbowego. Obowiązujący od stycznia mikrorachunek służy jedynie do regulowania podatków, które musimy odprowadzić do skarbówki – mówi Anna Stępień.
Do tej pory w skali całego kraju swój mikrorachunek sprawdziło już prawie 330 tys. podatników.