My, 1 stycznia rozpoczynamy rok 2020. Tymczasem w innych częściach świata, na przykład w Iranie jest rok 1398. Często kalendarz wiąże się z wyznawaną w danym kraju religią.
W katolickiej części świata obowiązuje kalendarz gregoriański. Został wprowadzony w 1582 r. przez papieża Grzegorza XIII. Miał liczyć czas od narodzenia Chrystusa. W świecie prawosławnym obowiązuje kalendarz juliański, który nieznacznie różni się od gregoriańskiego przez co daty tych samych świąt obchodzone są z tygodniowym opóźnieniem.
W świecie islamu również obowiązuje kilka kalendarzy. Jak informuje Marcin Krzyżanowski, orientalista, były konsul RP w Afganistanie, w Azji Środkowej, na terenie byłej Persji, Nowy Rok obchodzony jest podczas wiosennego przesilenia w marcu.
– Rozpoczęcie wiosny jest jednocześnie początkiem nowego cyklu przyrody. Należy pamiętać, że w czasach prehistorycznych i historycznych klimat, temperatura, generalnie pogoda miała większy wpływ na człowieka niż teraz – mówi orientalista.
Jak dodaje Marcin Krzyżanowski w świecie arabskim kalendarz liczony jest od 622 roku naszej ery, czyli od kiedy Mahomet uciekł z Mekki do Medyny. Obecne jest tam rok 1441.
– Arabowie obchodzą nowy rok z początkiem miesiąca muharram. Początek nowego roku w kręgu kultury arabskiej jest ruchomy, co jest związane z tym, że Arabowie do rachuby lat używają kalendarza księżycowego – mówi.
Wśród wyznawców judaizmu datą wyznaczającą Nowy Rok jest stworzenie świata, które według Żydów miało miejsce 7 października 3761 roku przed naszą erą, w związku z czym obecnie mają 5781 rok.