Początek Nowego Roku to moment, w którym chętnie podejmujemy decyzję dotyczącą zmian w życiu. Rzucimy palenie, będziemy chodzić na siłownię i zdrowo się odżywiać. Jednak statystycznie ten noworoczny zapał, kończy się około 20 stycznia. Natomiast zdaniem specjalistów, niezrealizowane postanowienia mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Mieszkańcy Końskich mają wiele postanowień noworocznych. Zamierzają schudnąć lub poświęcać więcej czasu rodzinie.
– Chciałabym więcej rozmawiać z przyjaciółmi. Postanowiłam mniej podjadać słodyczy i zadbać o siebie – mówią osoby pytane przez naszą reporterkę.
Psycholog Anna Mikołajewska-Pająk podkreśla natomiast, że do postanowień noworocznych należy podejść tak, jak do każdej zmiany w naszym życiu. Wszystko trzeba dokładnie zaplanować, rozpisać i wyznaczyć cel.
– Warto wyznaczyć cel całoroczny. Duży cel można podzielić na mniejsze fragmenty i etapami go realizować, na miarę naszych możliwości – mówi psycholog.
Jeżeli nasze postanowienia są spontaniczne i nie poparte żadną pracą, to mogą mieć negatywne skutki. Jak dodaje psycholog niezrealizowane postanowienia mogą przyczynić się do obniżenia samooceny, a nawet do pojawienia się depresji.