W kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Działoszycach odsłonięto odnowiony ołtarz w kaplicy południowej – wybudowanej w roku 1663. Renowacji wymagał m.in. obraz matki Bożej Różańcowej. Prace trwały dwa lata.
Jak informuje ksiądz Andrzej Jankowski, proboszcz parafii, obraz pochodzący z przełomu XV i XVI wieku został oddany w ręce profesjonalistów z Akademii Sztuk Pięknych.
– Obraz był bardzo zniszczony. Pod tzw. sukienkami, które go zdobiły były dziury wielkości pięści. Rama także była zjedzona przez korniki – podkreśla ksiądz.
W przyszłym roku będzie jubileusz 800-lecia powstania parafii, dlatego zdecydowano się na renowację świątyni.
– W tej chwili trwa kompleksowy remont organów, w połowie stycznia będziemy chcieli je uruchomić. Przymierzamy się także do remontu kolejnego ołtarza, który znajduje się w kaplicy południowej – dodaje.
Parafia pw. Trójcy Świętej w Działoszycach uruchomiła także zbiórkę internetową na remont zegara na wieży kościoła. Zegar ma ponad 100 lat. Budowę kościoła w Działoszycach rozpoczęto w 1220 r. z fundacji biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Oryginalna forma utrzymała się do 1413 roku, kiedy ówczesny właściciel Działoszyc, rozpoczął przebudowę.
Na kolejne trzeba było czekać do XVII wieku. Wówczas powstały dwie kaplice. Pierwsza od strony północnej z 1637 r., pw. św. Anny, a druga od strony południowej pw. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej.
Prezbiterium to najstarsza część kościoła. Ściana północna ozdobiona jest przez bardzo rzadkie w Europie, a jedyne w Polsce malowidła przedstawiające Credo Apostolorum, pochodzące prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku. Te niesłychanie cenne malowidła zostały odkryte podczas renowacji prezbiterium dokonywanych w połowie lat 80. XX wieku.