Kolejne firmy i instytucje zostały uhonorowane Świętokrzyską Nagrodą Jakości. To wyróżnienie, które od 21 lat przyznawane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego za wdrażanie i doskonalenie nowoczesnych metod zarządzania. Głównym celem jest promowanie lokalnych przedsiębiorstw, osiągających dobre wyniki w zarządzaniu swoimi organizacjami.
Jak mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, w ciągu ostatnich 21 lat tym wyróżnieniem zostało nagrodzonych ponad 80 firm i przedsiębiorstw z regionu.
– Ta nagroda promuje tych, którzy tutaj prowadzą działalność, płacą podatki w regionie mając często już ugruntowaną pozycję na rynku nie tylko polskim, ale i europejskim – zaznacza.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego dodaje, że Świętokrzyska Nagroda Jakości ma długoletnią tradycję i wspiera promocję marek zasłużonych dla regionu.
– To wyróżnienie nie wiąże się z żadnymi finansowymi profitami, jest nagrodą tylko honorową. Przyznanie tego znaku może być wykorzystywane przez laureatów w celach promocyjnych swojej działalności, co przyczyni się tym samym także do promocji regionu – wyjaśnia.
W kategorii organizacji publicznych i ochrony zdrowia główną nagrodę otrzymał Szpital Powiatowy w Staszowie. Jak podkreśla Paweł Wojtasik, p.o. dyrektora placówki, to wyróżnienie jest przede wszystkim zasługą wszystkich pracowników szpitala.
– Tak naprawdę każdego roku kadra szpitala pracuje na poprawę jakości usług. Za każdym razem chcemy dorzucać małą cegiełkę i podnosić jakość, a tym samym wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pacjentów – mówi.
W gali wręczenia nagród Świętokrzyska Nagroda Jakości wziął udział także wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, który podkreślił, że promowanie regionalnych przedsiębiorstw i instytucji stanowi dobrze o marce nie tylko samych firm, ale także o sile i potencjale całego regionu. Podczas gali w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach po raz jedenasty wręczono także nagrodę Świętokrzyski Racjonalizator. To wyróżnienie dotyczy pomysłów zgłoszonych do opatentowania lub już opatentowanych przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.
W XXI edycji Świętokrzyskiej Nagrody Jakości, kapituła konkursu przyznała trzy nagrody główne:
- Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie – w kategorii organizacji publicznych – ochrona zdrowia
- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Paweł Szostak, marka VANSTAR – w kategorii średnich przedsiębiorstw produkcyjnych.
- Elporem i Elpoautomatyka Sp. z o.o. – w kategorii dużych przedsiębiorstw produkcyjno- usługowych.
Laureaci konkursu Świętokrzyski Racjonalizator:
Nagrody Główne:
– na rzecz twórcy: Aneta Oleszek, PODOPHARM Sp. z. o.o. pn. Podoklamra.
– na rzecz zespołu twórców: tj. dr hab. Inż. Andrzej Szychowski, dr inż. Paulina Obara, mgr inż. Karolina Otwinowska, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, pn.: Konstrukcja nośna pokrycia dachu/ Element konstrukcyjny przegrody metalowo-szklanej.
Wyróżnienia:
– na rzecz zespołu twórców, tj. dr. Inż. Łukasz Nowakowski, prof. Dr hab. Inż. Stanisław Adamczak, dr hab. Prof. PŚk Edward Miko, mgr inż. Marek Jarema, mgr Inż. Jacek Świderski, mgr inż. Mirosław Tekiel, mgr inż. Robert Ambroziak, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach pn.: Klin dwudzielny zasuwy.
– na rzecz zespołu twórców: dr hab. Inż. Grzegorz Radomski, dr hab. Inż. Prof. PŚk Śławomir Karyś, mgr inż. Paweł Stawczyk, mgr inż. Marcin Pawlak, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, pn.: Sposób i układ zapobiegania oblodzeniu i usuwaniu oblodzenia z przewodów jezdnych kolejowej sieci trakcyjnej.
– na rzecz twórcy: dr hab. prof. UJK Piotr Słomkiewicz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, pn.: Analityczny zawór dziewięciodrożny zwłaszcza do monolitycznej igły ekstrakcyjnej.
Nagrody za zgłoszone wynalazki:
– na rzecz zespołu twórców: dr hab. UJK Piotr Słomkiewicz, dr Beata Szczepanik, dr Dariusz Wideł, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, pn.: Sposób wytwarzania warstwy betonowej z minerałem amfibolitowym zwłaszcza do fotokatalitycznej degradacji benzo(a)pirenu.
– na rzecz zespołu twórców: dr hab. Prof. UJK Michał Arabski, dr hab. Prof. UJK Krystyna Kurdziel, dr Katarzyna Gałczyńska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, pn.: Wykorzystanie kompleksu kobaltu z anionem kwasu 4-imidazylooctowego jako związku grzybobójczego.
– na rzecz twórcy: dr inż. Jacek Wilk-Jakubowski, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, pn.: Urządzenie do gaszenia płomieni falami akustycznymi.
– na rzecz zespołu twórców: dr hab. Inż. Prof. PŚk Zbigniew Goryca, Wojciech Kwolek, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, pn.: Silnik z magnesami trwałymi o małym momencie zaczepowym.
– na rzecz twórcy: dr Stanisław Radoń/ Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Ośrodek Zdrowia Wilczyce, pn.: Endoproteza stawu biodrowego.
– na rzecz twórcy: dr inż. Paweł Zmarzły, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, pn.: Przyrząd do pomiaru średnicy zewnętrznej elementów cylindrycznych.