Budowa Parku Legend w Nowej Słupi, turystyka bardziej przyjazna dla osób starszych i lepsze oznakowanie atrakcji północnej części regionu – to główne zadania, jakie w nowym roku wyznaczyła sobie Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.
Dziś odbyło się uroczyste spotkanie zarządu ROT, podczas którego podsumowano tegoroczne działania organizacji i określono główne kierunki rozwoju na kolejny rok.
– Zrealizowaliśmy kilka ważnych projektów, między innymi badania województwa pod kątem wizerunku. Wynika z nich, że coraz więcej osób chce przyjeżdżać do naszego regionu w celach turystycznych – podkreśla Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor organizacji.
Wśród ważnych działań dyrektorka wymienia także projekty adresowane do osób niepełnosprawnych. Na przykład dla niedowidzących stworzono specjalne foldery dotyczące atrakcji turystycznych regionu. W minionym roku udało się także przeprowadzić wiele szkoleń branżowych dla młodzieży ze świętokrzyskich szkół. W realizacji jest też sztandarowy projekt ROT, czyli budowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra.
Inwestycja zakłada utworzenie interaktywnego ośrodka, w którym turyści będą mogli zapoznać się z najważniejszymi legendami związanymi z regionem. W 2019 roku odbywały się prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji, najprawdopodobniej już w styczniu zostanie ogłoszony przetarg na jej budowę. Jeśli optymistyczne założenia się sprawdzą, to w drugiej połowie przyszłego roku rozpocznie się budowa obiektu za około 20 mln złotych.
W planach jest też oznakowanie na drogach atrakcji północy województwa, zwłaszcza zabytków techniki, takich jak Krzemionki Opatowskie czy Ostrowiecki Browar Kultury. Niewykluczone, że powstanie też aplikacja mobilna, ułatwiająca zwiedzanie interesujących obiektów. ROT planuje także stworzenie udogodnień dla zwiedzających region seniorów. Chodzi między innymi o przeszkolenie przewodników i touroperatorów pod kątem tej grupy odbiorców i utworzenie oferty turystycznej dedykowanej osobom starszym.
Marcin Piętak, prezes ROT podkreśla, że organizacja na pewno będzie też wspierać rozwój turystyki uzdrowiskowej.
– Busko-Zdrój i Solec-Zdrój mogą już pochwalić się dobrymi efektami, ale będziemy starali się dalej rozwijać województwo w tym kierunku. Ponadto zamierzamy wspierać samorządy w budowaniu nowych ścieżek rowerowych i innych inwestycji, wpisujących się w aktualne trendy „slow life” – wyjaśnia.
W spotkaniu ROT wziął udział także marszałek województwa Andrzej Bętkowski, który podkreślił, że turystyka staje się ważną gałęzią gospodarki w całej Polsce. Przyznał, że województwo świętokrzyskie zmierza w dobrym kierunku i przyciąga nie tylko zabytkami oraz krajobrazami, lecz także coraz lepszą ofertą turystyczną.
Świętokrzyska ROT jest jedną z największych regionalnych organizacji turystycznych w Polsce. Skupia ponad 160 samorządów, hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, biur turystyki przyjazdowej i różnorakich firm z branży turystycznej.