Od 50 lat zbiera pamiątki związane z militariami i wojskowością oraz świadectwo przeszłości Skarżyska. Muzeum im. Orła Białego w tym roku obchodzi złoty jubileusz istnienia. W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku odbyła się uroczysta gala z tej okazji.
– Placówka powstała w 1969 roku z prywatnej inicjatywy. Po trzynastu latach przeszła w zarząd miasta – przypomina dyrektor Grzegorz Bień.
Siedziba instytucji mieści się na terenie dawnej huty Rejów. Eksponaty zajmują ponad 2,5 hektara terenu. Wśród nich jest broń głównie XX-wieczna, ale także starsze okazy oraz kolekcje dokumentów.
Tadeusz Sikora, wieloletni pracownik muzeum podkreśla, że wszelkiego rodzaju źródła pisane są dla niego ważne. W archiwum znajdują się dokumenty przekazywane przez żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz wiele pism związanych z historią Skarżyska. Korzystał z nich przy pracy naukowej między innymi doktor Marek Jedynak z kieleckiej delegatury IPN. W jego opinii, rola miejsc takich, jak skarżyska placówka jest ogromna, tym bardziej, że w centralnej części Polski to jedyna instytucja z tak bogatą kolekcją militariów i dokumentów.
Pracownicy Muzeum im. Orła Białego wskazywali szczególne dla nich eksponaty. Artur Buńko mówił o polskim pistolecie WIS 35, który przez wiele lat był poszukiwany w wersji polskiej. Kiedy udało się go znaleźć w Niemczech, okazało się, że jest to model w pełni kompletny z jednakowymi numerami wszystkich części.
Z kolei Piotr Kołodziejski przypomniał o kutrze wojennym ORP Odważny. Po renowacji zbudowana została platforma, która pozwala wejść nad jego pokład.
W zasobach muzeum są także dwa czołgi typu T 34 85. Uroczysta gala jubileuszowa została uświetniona koncertem pieśni moniuszkowskich.