Co łączy Karola Wojtyłę i Wandę Rutkiewicz? Jak wyglądała posiadłość marszałka Józefa Piłsudskiego? Tego i wielu innych rzeczy można dowiedzieć się z interaktywnej gry przygotowanej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Jednym z jej twórców jest Agnieszka Siwek, konsultant w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
Jak tłumaczy, gra „Godność, Wolność, Niepodległość” powstała na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Treść dostosowana jest do konkretnych grup wiekowych, zostały też wprowadzone różne poziomy trudności.
– Koordynowałam aplikację dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, czyli dzieci z klas 1-3. Wraz ze swoim zespołem starałam się, żeby dzieciaki otrzymały ciekawy, wciągający sposób zdobywania wiedzy – mówi Agnieszka Siwek.
Dziecko, grając poznaje ważne dla naszej historii postaci. W module dla najmłodszych klas uwzględniono na razie cztery osoby: Karola Wojtyłę, marszałka Józefa Piłsudskiego, cichociemną kurierkę Armii Krajowej Elżbietę Zawacką pseudonim „Zo” oraz himalaistkę Wandę Rutkiewicz.
– Dziecko poznaje te osoby w trakcie gry. Jeżeli chodzi o Józefa Piłsudskiego, wraz z nim zwiedza dworek marszałka, poznaje elementy jego munduru, głos, historię jego rodziny. W przypadku zadań związanych z Elżbietą Zawacką, grający wciela się w harcerza, musi przejść kanały, uczestniczy też w tajnych kompletach – wymienia Agnieszka Siwek.
Gra jest tak zaprojektowana, że będzie można dodać kolejne osoby. Agnieszka Siwek podkreśla, że celem aplikacji nie jest zastąpienie nauczyciela na lekcji, stanowić ma ona uzupełnienie zajęć.
W najbliższym czasie rozpocznie się pilotaż projektu. Uczniowie z całej Polski będą mogli własnoręcznie sprawdzić jak wyglądały najważniejsza wydarzenia w historii naszego kraju.
Aplikacja dostępna jest na stronie niepodlegla.men.gov.pl