Samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji i turystyki w regionie podpisali deklarację o współpracy, by pozyskiwać fundusze na rozwój terenów skupionych wokół Gór Świętokrzyskich.
– Jesteśmy w przeddzień utworzenia strategii rozwoju województwa na kolejne lata, dlatego postanowiliśmy zjednoczyć siły, bo według nas w Górach Świętokrzyskich drzemie największy potencjał rozwoju turystycznego regionu – podkreśla Irmina Maliszewska, przewodnicząca Rady Programowej do spraw Marki Turystycznej Gór Świętokrzyskich i dodaje, że członkowie rady wypracowali już konkretne kierunki rozwoju.
– Na pewno będziemy się starać o inwestycje w strukturę rowerową i powstanie wokół Gór Świętokrzyskich bezpiecznych dla turystów ścieżek rowerowych. Liczymy na to, że będą to asfaltowe drogi oddzielone od głównych tras – zaznacza.
Taka pętla rowerowa miałaby powstać wokół Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna, który koordynuje prace nad projektem zaznacza, że ścieżka różniłaby się od tych, którymi dziś poruszają się turyści, bo częściowo przebiegałaby przez tereny chronione, ale też niezwykle malownicze. Trasa prowadziłaby przez gminy Bodzentyn, Górno, Bieliny, Nowa Słupia i Łagów. Utworzony pierścień miałby także połączenie z trasą Green Velo w Rakowie, ale też ze stolicą regionu i Krzemionkami Opatowskimi.
Jak zauważa Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny i przewodniczący zarządu Związku Gmin Gór Świętokrzyskich, Unia Europejska w najbliższych latach będzie skoncentrowana na wspieraniu inicjatyw partnerskich, stąd pomysł na podpisanie deklaracji tak wielu podmiotów zrzeszonych wokół Gór Świętokrzyskich.
– Wiemy, że Unia stawia na zieloną energię i my zamierzamy także podążać w tym kierunku. Na pewno poprawa jakości powietrza i środowiska w Górach Świętokrzyskich jest niezwykle ważna. Poza ścieżkami rowerowymi chcemy bardzo mocno skupić się także na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii – mówi wójt.
Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego i dyrektor gabinetu marszałka województwa przyznaje, że podpisanie deklaracji to cenna inicjatywa, a Góry Świętokrzyskie stanowią ważny symbol turystyczny regionu. Na razie trudno jednak ocenić, czy to one będą kluczowe w planach turystycznych regionu na najbliższe lata.
– Te rozmowy mają na celu kreowanie marki Gór Świętokrzyskich. Na pewno zainicjuję cenne rozmowy, choćby z dyrektorami urzędu marszałkowskiego, którzy licznie przybyli na spotkanie. Ta wzajemna współpraca, także z samorządem województwa jest potrzebna, choćby po to, by zgromadzić fundusze umożliwiające podjęcie konkretnych działań – podkreślił prezes.
W spotkaniu wzięli udział nie tylko samorządowcy i przedsiębiorcy, lecz także dyrektorzy z urzędu marszałkowskiego – Magdalena Kusztal, Jacek Sułek i Maciej Długosz oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz klasztoru na Świętym Krzyżu.