O wsparciu dla osób z niepełnosprawnościami i obowiązkach samorządów lokalnych dyskutowali dziś w Kielcach przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Tematem konferencji było wdrażanie w województwie świętokrzyskim postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Krzysztof Kaca, naczelnik Wydziału do Spraw Projektów w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mówił o programie „Aktywny samorząd”, który daje między innymi możliwość ubiegania się o pieniądze poprawiające mobilność osób niepełnosprawnych.
– Ta pomoc dotyczy osprzętowienia pojazdu dla potrzeb osoby niepełnosprawnej, ale też wyposażenia tej osoby w takie niezbędne urządzenia jak wózek elektryczny, czy skuter elektryczny - opowiada Krzysztof Kaca.
Jak dodaje, osoby niepełnosprawne mogą też starać się o wsparcie finansowe na kurs prawa jazdy.
Krzysztof Słoń senator Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że ostatnie zmiany w prawie znacznie poprawiły sytuację osób niepełnosprawnych. Chodzi między innymi o możliwość zatrudniania asystenta takiej osoby. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło odpowiedni projekt w październiku. Jak mówi Krzysztof Słoń, świętokrzyskie samorządy powinny intensywniej starać się o rządowe wsparcie.
– Jako samorządy nie sięgnęliśmy gremialnie po środki rządowe na zatrudnienie asystentów. A, mówiąc kolokwialnie, pieniądze leżą na ulicy, trzeba się tylko po nie schylić i rozeznać potrzeby w gminach. Zdarza się, że żyją tam osoby niepełnosprawne zamknięte w swoich środowiskach domowych – tłumaczy senator.
Kolejnym krokiem, by poprawić jakość życia osób z dysfunkcjami jest tak zwana ustawa o dostępności, która weszła w życiu we wrześniu. Doktor Robert Frey z Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówi, że samorządy mają 2 lata na wprowadzenie w życie jej wymogów.
– Nakłada ona między innymi obowiązek likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych oraz informacyjno-komunikacyjnych - tłumaczy doktor Frey.
Jak podkreśla, ustawa dotyczy nie tylko osób niepełnosprawnych, ale w zasadzie każdego z nas, na przykład matek z małymi dziećmi czy osób starszych.