W bazylice na Świętym Krzyżu rozpoczęła się budowa szopki. Obok tradycyjnej stajenki ze Świętą Rodziną odwiedzający będą mogli odnaleźć elementy nawiązujące do tradycji regionu, puszczy jodłowej czy 12 potraw. Szopkę wykonują pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej.
Roboty rozpoczęły się dzisiaj rano. W pierwszej kolejności zamontowano tło, które będzie symbolizować rozgwieżdżone niebo – mówi Jakub Czaplarski, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni.
– Zwieńczeniem projektu będzie szopka kryta strzechą. Ma to być forma 3D, więc będzie zachowana głębia, natomiast obok pojawi się wnętrze wiejskiej izby, gdzie stanie tradycyjny stół z 12 potrawami oraz postacie domowników, które będą się przygotowywały do rozpoczęcia wieczerzy wigilijnej – dodaje.
Nad wszystkim będzie górowało rozgwieżdżone tło i wieża kościółka z Rogowa, tego który każdy widzi, wchodząc do Parku Etnograficznego w Tokarni. Szopka wypełni cały główny ołtarz. Konstrukcja będzie szeroka na 6 metrów, wysoka na 3-3,5 metra oraz głęboka na około 2-2,5 metra. Nie zabraknie choinek, które będą nawiązywały do poszczy jodłowej. Drzewka staną przed ołtarzem, ubrane w tradycyjny sposób przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kowalanki”.
Jakub Czaplarski wyjaśnia, że dzięki temu mieszkańcy regionu i turyści będą się mogli obejrzeć jak przed laty dekorowano choinki. Dodaje jednak, że strojenie drzewek to bardzo współczesny element Świąt Bożego Narodzenia.
– Wcześniej była podłaźniczka. Ją też pokażemy w tej izbie. Była to odwrócona choinka, przymocowana do sufitu. Znajdowała się nad stołem, była ustrojona orzechami, czy ozdobami z bibuły – dodaje.
Całość ma nawiązywać do tradycji i do świętokrzyskiego dziedzictwa kulturowego. Choć tradycja szopki na Świętym Krzyżu sięga już prawie 20 lat, po raz pierwszy wykonają ją pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej. Autorem projektu jest Zdzisław Pawlik – konserwator z tej instytucji. Jakub Czaplarski przyznaje, że towarzyszy im trema.
– Jest to duże wyzwanie, duża trema i miejmy nadzieję, że każdemu, kto tę szopkę zobaczy, utkwi w pamięci – zaznaczył.
W poniedziałek zostało zawieszone tło i zamontowano podesty, na których we wtorek będą ustawione drewniane konstrukcje, czyli izba i stajenka. Prace mają zakończyć się w czwartek.