W Pokrzywnicy w gminie Pawłów oficjalnie oddano do użytku świetlicę wiejską, która mieści się w zabytkowym spichlerzu z 1866 roku.
Gmina od kilku lat realizuje duży projekt, w ramach którego zmodernizowane zostaną obiekty kultury. Pięć z nich to świetlice wiejskie, które będą filiami Gminnego Ośrodka Kultury. Najbardziej pracochłonna była renowacja zabytkowego spichlerza w Pokrzywnicy. To pozostałość zabudowań dworskich z XIX wieku. W ostatnich latach budynek niszczał, a korzystanie z niego groziło niebezpieczeństwem.
– Za 1,8 mln zł udało się odtworzyć dawny blask budynku – podkreśla wójt Marek Wojtas.
– Na dole mieszczą się dwie duże sale rozdzielone sienią. Użytkowe jest także piętro spichlerza. Dotychczas nie dało się po nim chodzić, bo drewniany strop był przegniły i nie nadawał się do użytku. Też jest tam duża sala, która będzie miejscem organizowania dużych imprez – dodaje.
Uwagę zwracają odsłonięte spod tynku kamienne mury, pokazujące bogactwo piaskowca. Bloki kamienne widać także w obudowie drzwi. Powiększone zostały również okna, a otoczenie uporządkowane.
Obecnie poza szkołami to lokal z największą powierzchnią użytkową w gminie. Ma służyć mieszkańcom nie tylko Pokrzywnicy, ale całej gminy. W przyszłości, jeżeli zbiornik Wióry odzyska funkcje rekreacyjne, spichlerz może stać się częścią zaplecza turystycznego.
Finansowanie projektu zostało wsparte w 80 proc. z funduszy unijnych.