Szkoła Podstawowa imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy świętuje 200-lecie istnienia. Uroczystości związane z jubileuszem rozpoczęła uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, ksiądz Andrzej Kaleta.
Historia szkoły w Pierzchnicy sięga XVI wieku, kiedy to według badań profesora Eugeniusza Wiśniowskiego istniała w tym mieście szkółka parafialna. Wiek XIX przyniósł konieczność ponownego powołania do życia szkoły. Zgodnie z zachowanymi dokumentami nastąpiło to 23 lipca 1819 roku. Do tej daty nawiązuje obchodzony jubileusz.
Przez dwa stulecia szkoła mieściła się w różnych budynkach. Od roku szkolnego 2000/2001 ma nową siedzibę. Dziś uczy się w niej 309 uczniów, 108 przedszkolaków i pracuje 44 nauczycieli.
Jak wyjaśnia Piotr Makuch, dyrektor placówki, to najstarsza szkoła w gminie.
– Jesteśmy dumni z tego, że możemy obchodzić tę okrągłą, piękną, wspaniałą rocznicę. Jesteśmy do niej bardzo dobrze przygotowani i ja cały czas będę to podkreślał, że ogromny wkład mieli rodzice, absolwenci, nauczyciele, pracownicy obsługi, czyli cała nasza szkolna społeczność. Bardzo się cieszę, że przy okazji tej rocznicy udało nam się stworzyć jedną, wielką rodzinę, którą można nazwać rodziną szkoły w Pierzchnicy, naszej szkoły. I to myślę, że to jest największym naszym osiągnięciem – podkreślił.
Uroczystości rozpoczęła msza święta. W nabożeństwie uczestniczyli nie tylko obecni nauczyciele i uczniowie. Pani Teresa pracowała w przedszkolu. Od roku jest już na emeryturze, ale szkołę dobrze wspomina.
– To nie tylko jest szkoła, ale także było i jest miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży. To jest dobre miejsce – mówiła.
Pani Katarzyna uczyła się w szkole w Pierzchnicy. Żartowała, że chciałaby wrócić w jej mury. Na uroczystości przyszła z rodziną.
– Dziś tu jestem, bo chciałam zobaczyć młodsze pokolenie, które teraz się uczy i powspominać te starsze roczniki – tłumaczyła.
Wśród gości znalazł się marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Z uznaniem mówił o 200 latach szkoły.
– Dla Pierzchnicy, dla tej społeczności to duże wydarzenie, że ta placówka tutaj tak długo istnieje. Tyle pokoleń chodziło do tej szkoły, wychowało się tu, zawdzięcza jej swoje przygotowanie do życia. Myślę, że ten jubileusz jest godny podkreślenia i dlatego przybyłem tu także jako dawny nauczyciel, człowiek związany ze szkolnictwem – mówił.
Drugą część zaplanowano w szkole. W programie znalazło się między innymi odsłonięcie pamiątkowej tablicy, okolicznościowe przemówienia, a także występy artystyczne.