Przedstawiciele „Solidarności” oraz władz samorządowych uczcili pamięć internowanych działaczy Solidarności z regionu świętokrzyskiego. Oficjalne uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci w czasie stanu wojennego przy Areszcie Śledczym na kieleckich Piaskach.
– Stan wojenny wybił zęby Polakom, zabił ducha i aktywność w rodakach – mówił podczas oficjalnych uroczystości Waldemar Bartosz, szef świętokrzyskiej „Solidarności”. Jak dodawał, konsekwencje stanu wojennego odczuwamy do dzisiaj. Przykładem może być między innymi wciąż niska frekwencja podczas wyborów.
– Dzisiaj się dziwimy niskim zaangażowaniem społecznym, że nie chodzimy do wyborów, że jest 45 proc. frekwencji. Nam wdrukowano, że się nie opłaca. To są negatywne skutki stanu wojennego. Miejmy świadomość, że trzeba odwracać te złe konsekwencje stanu wojennego. Historia jest przed Polakami, ale żeby iść do przodu, to musimy te negatywne skutki stanu wojennego zakopywać – powiedział.
Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że 13 grudnia 1981 roku to czarna data w historii naszej Ojczyzny.
– Wierzę, że ta ofiara i to cierpienie było potrzebne, aby z oczu Polaków spadło bielmo, żeby wszyscy przejrzeli na oczy i zobaczyli kto jest wrogiem, a kto bratem. A także po to, by zobaczyć, że ten totalitaryzm, który szerzył się przez okres komunistyczny w naszej ojczyźnie, to nie była wolność, a ci, którzy byli zaprzedani, to nie byli nasi bracia – powiedział Krzysztof Słoń.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski wspomina wprowadzenie stanu wojennego, jako dzień pełen bólu goryczy i rozczarowań.
– Wspominam jako młody człowiek, ale bardzo to przeżyłem. Młode pokolenie było zdziwione, że nie było wtedy porannych audycji, to boli, że na samym początku odradzającej się naszej ojczyzny został nam wbity nóż w plecy od swoich. To na 10-15 lat zahamowało nasz rozwój – powiedział wojewoda.
Bogdan Wenta zwracał uwagę, że dzisiaj oddawany jest hołd ofiarom stanu wojennego, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością. Dodał, że to był trudny okres. Przez ponad 500 dni rodacy byli podporządkowani całkowitej kontroli służbom państwa.
Kolejnym punktem dzisiejszych uroczystości było nabożeństwo w intencji Ojczyzny, które odbyło się w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Mszy przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Po nabożeństwie nastąpiło złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.