W poniedziałek w kościele na Świętym Krzyżu rozpocznie się montaż szopki, którą w tym roku po raz pierwszy zbuduje Muzeum Wsi Kieleckiej. Zgodnie z założeniem, cały projekt ma nawiązywać do świętokrzyskiej tradycji i dziedzictwa kulturalnego.
Jakub Czaplarski, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni wyjaśnił, że szopka będzie się składała z trzech elementów:
– Pierwsze, najbardziej widoczne będzie tło, które będzie symbolizowało rozgwieżdżone niebo, drugi element to jest kryta strzechą szopka, gdzie będzie święta rodzina z Jezusem, leżącym w żłóbku oraz ze zwierzątkami. Natomiast trzecim elementem, który nawiązuje bezpośrednio do Muzeum Wsi Kieleckiej, do naszej kultury, będzie wnętrze pomieszczenia, chałupy, gdzie będzie stał stół zastawiony tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, wokół niego będzie siedziała rodzina, ubrana w strój ludowy – mówił.
Montaż rozpocznie się od zawieszenia tła. Na wtorek zaplanowano postawienie elementów, które już zostały wykonane w skansenie w Tokarni, czyli szopki i świętokrzyskiej izby.
Muzeum Wsi Kieleckiej po raz pierwszy przygotowuje szopkę do świątyni na Świętym Krzyżu. Propozycja jej zorganizowania pojawiła się od Magdaleny Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zawsze zabiegała o to, by ta szopka na Świętym Krzyżu była najpiękniejsza. W tym roku powierzyła to zadanie Muzeum Wsi Kieleckiej.
– Będziemy się starali jak najlepiej wywiązać z tego zadania – zapewniał kierownik Parku Etnograficznego.