Ponad 120 osób z Polski i zza granicy wzięło udział w 23. odsłonie Ogólnopolskiego Przeglądu Fotograficznego „Ponidzie 2019”. Zarówno w galerii „U źródeł” Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, jak i w filii BWA Galerii Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju można podziwiać ponad 600 z 1000 nadesłanych prac ukazujących piękno Ponidzia i nie tylko.
Bogdan Ptak – kierownik filii BWA Galerii Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju podkreśla, że konkurs ma formułę otwartą. Jak co roku zgromadził zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów.
– Pokazujemy prace wszystkich autorów, którzy zadali sobie trud w postaci wykonania, wydrukowania i dostarczenia na przegląd swoich prac – podkreśla.
Jak z kolei zaznacza Piotr Kaleta, pomysłodawca i kurator wystawy, głównie dominuje fotografia cyfrowa, która jest dokumentacją. Jak dodaje, to prawdziwa sztuka i różnorodność fotograficznych postrzeżeń oraz postaw twórczych.
– Poprzez konkurs chcemy tę naszą dziedzinę popularyzować, zachęcać, edukować, podnosić swoje umiejętności – dodaje.
Tamara Maj zaznacza, że efekty konkursu znowu zaskakują dużą ilością, ale i różnorodnością tematów. Zdjęcia przedstawiają pejzaże z Ponidzia, jak i te z podróży.
– To tematy związane m.in. z krajobrazem: natura, lasy, góry, kwiaty, ptaki, owady, martwa natura, ale i tematy związane z człowiekiem w krajobrazie, architekturą, portretem. To także fragmenty ciała ludzkiego, akty czarno-białe, kompozycje odbicia w wodzie, abstrakcje, łączenia i nakładania warstw na siebie, stare zabytki, zamki – wymienia.
Prace nadesłane w ramach przeglądu uzupełnia wystawa złożona z odbitek 42 przedwojennych, szklanych negatywów autorstwa trojga fotografów z Nowego Korczyna: Mieczysława Pragnącego oraz Julii i Stanisława Masłowskich. To unikatowe fotografie, które przedstawiają m.in. uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 1936 roku, poświęconej Józefowi Piłsudskiemu, stacjonującemu w Nowym Korczynie podczas trwania na tym terenie walk z Rosjanami w 1914 roku.
Współorganizatorem przeglądu „Ponidzie 2019” jest Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.
Wystawy w obu galeriach będą prezentowane do końca stycznia przyszłego roku. Następnie prace zostaną wystawione w Jędrzejowie oraz Muzeum Regionalnym w Pińczowie.