Za nami kolejny projekt artystyczny poświęcony pamięci legendarnego barda „Solidarności” – poety, kompozytora i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego. Przegląd, tradycyjnie odbył się w ramach kazimierskich obchodów, upamiętniających tragiczne wydarzenia z 13 grudnia 1981 roku.
W konkursowe szranki stanęła młodzież z Ponidzia. Młodzi ludzie już po raz 16. zaprezentowali swoje umiejętności zarówno wokalne, jak i recytatorskie. Beata Stępień, przewodnicząca NSZZ „Solidarność”, pracownik oświaty i wychowania międzyzakładowej organizacji zakładowej w Kazimierzy Wielkiej co roku obserwuje zmagania uczestników.
Jak podkreśla, poziom z roku na rok jest coraz lepszy, a zaangażowanie ogromne. Dodaje, że dzięki takim uroczystościom, młodzież może zrozumieć, iż to za sprawą Solidarności żyjemy w wolnej Polsce.
– Jestem pod ogromnym wrażeniem przede wszystkim odwagi i sposobu w jaki młodzi ludzie, którzy nie doświadczyli tego okresu stanu wojennego, potrafią przedstawić swoje spostrzeżenia i emocje z nim związane – podkreśla Beata Stępień.
Kazimierz Pasternak, zastępca przewodniczącego świętokrzyskiej „Solidarności” przyznaje, że był bezpośrednim świadkiem, ale i i uczestnikiem dramatu, który zapisał się na tragicznych kartach historii Polski. Jak mówi – stara się w sposób nie książkowy, a autentyczny przekazywać wiedzę o tamtych wydarzeniach.
– Młodzi ludzie zdominowali salę. Oni zapamiętają, wiele rzeczy się dowiedzą, poczują klimat poprzez głęboką twórczość Jacka Kaczmarskiego – barda solidarności. To człowiek, który dotknął sedna tego dramatu i solidarności oraz wolności – dodaje.
Gabriela Żulichowska z kazimierskiego liceum, jak i Alicja Mróz ze Skalbmierza uważają, że twórczość Jacka Kaczmarskiego jest niezwykle ważna dla Kazimierzy Wielkiej, jak i jej mieszkańców. Wspólnie podkreślają, że zostaje ona w pamięci i towarzyszy w poznawaniu zawiłych meandrów historii.
Organizatorami wydarzenia były m.in. ośrodek kultury i NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.
Pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim zajął Kacper Sambór z utworem pt. „Tadeusz”. Natomiast zwyciężczynią konkursu piosenki została Aleksandra Radosz w utworze „A my nie chcemy uciekać stąd”.