Olimpiady Specjalne Polska mają już pół wieku. Od wielu lat świętokrzyski oddział Olimpiad Specjalnych utrzymuje się w ścisłej krajowej czołówce. Obecnie w 30 klubach zrzesza prawie 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną oraz 450 trenerów, partnerów, rodziców, wolontariuszy i działaczy, którzy są zaangażowani w ruch Olimpiad Specjalnych.
– Jesteśmy w grupie czterech oddziałów, które są najwyżej oceniane przez Biuro Narodowe naszego stowarzyszenia. Oprócz nas są to Śląsk, Wielkopolska-Poznań i Kujawsko-Pomorskie. Oczywiście jesteśmy z tego bardzo dumni, ale to również duże zobowiązanie, by utrzymać ten poziom organizacyjny i sportowy i nie wypaść z tej grupy. To jest zasługa wspaniałych ludzi, którzy działają w naszym oddziale regionalnym. Na nich zawsze możemy liczyć – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce dyrektor regionalny Olimpiady Specjalne Polska-Świętokrzyskie Grzegorz Kurkowski.
Ruch Olimpiad Specjalnych narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1968 roku w wyniku przekonania, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i pomocy trenować, cieszyć się i czerpać wymierne korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych. Ruch zrzesza obecnie ponad 3 mln sportowców trenujących 30 dyscyplin w 170 krajach świata. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.