Spotkanie z o. Stanisławem Jaromim wokół jego nowej książki „Boska Ziemia” odbyło się w ramach VIII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich „Erec – Ziemia”.
O. Stanisław Jaromi jest franciszkaninem, doktorem filozofii, absolwentem teologii i ochrony środowiska od lat zaangażowanym w chrześcijańską edukację ekologiczną. Jest wieloletnim delegatem zakonu ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczącym Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.
Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodowych ośrodkach franciszkanów w Asyżu, Rzymie i Krakowie. Od 2016 roku mieszka w Radomsku. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą oraz duchowością, chrześcijańską wizją świata, a także różnymi nurtami ekofilozofii. W 2016 roku otrzymał tytuł Człowieka Roku Polskiej Ekologii. „Boską Ziemię” o. Stanisław Jaromi kończył pisać w dżungli amazońskiej na pograniczu Boliwii, Peru i Brazylii.
Podczas spotkania o. Stanisław Jaromi mówił przede wszystkim o trzech „zielonych” papieżach – Janie Pawle II, Benedykcie XVI I Franciszku, podkreślając zasady ich nauk w tym zakresie. I tak Jan Paweł II był pierwszym, który podnosił ten problem w Kościele chrześcijańskim mówiąc o „nawróceniu ekologicznym” i podpisał z patriarchą Bartłomiejem historyczną deklaracją „o obowiązku szanowania świata stworzonego”. Jego myśli kontynuował Benedykt XVI, który zadbał również o tzw. zieloną energię dla stolicy watykańskiej, pozostawiwszy po sobie 2400 ogniw fotowoltaicznych na dachu auli Pawła VI. Papież Franciszek już podczas inauguracji swojego pontyfikatu nawoływał „Bądźmy opiekunami stworzenia Bożego planu wypisanego w naturze, opiekunami bliźniego i środowiska”.
Gość Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich przypomniał też postać i działalność św. Franciszka i przełożenie jego idei na współczesność. Omówił również zadania Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu.
Dziś w ramach VIII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich „Erec – Ziemia” odbędzie się spotkanie zatytułowane „Mnich z rabinką kłócą się o Ziemię”.
Będzie to rozmowa Małgorzaty Kordowicz, rabinki z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie z o. Stanisławem Jaromim, franciszkaninem, którzy dyskutować będą o tym, czy w taki sam sposób odczytujemy to, co o stosunku wobec ziemi mówi Stary Testament i jakie jest wspólne dziedzictwo obu religii. Czy łatwiej żyć ekologicznie, gdy jest się żydem lub chrześcijaninem?
Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00. w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach.