W gminie Nagłowice upamiętniono jedną z bitew powstania styczniowego, która rozegrała się na polach miejscowości Cierno, 22 września 1863 roku. Kamień z tabliczką upamiętniającą potyczkę został umieszczony przy istniejącym już krzyżu.
Jak przypomniał Marek Godlewski, jeden z inicjatorów powstania tablicy, potyczka pod Ciernem to jedna z niewielu bitew powstania styczniowego, w których oddziały polskie w szyku bojowym opuściły pole bitwy. Jak dodał, 500-osobowy odział powstańców pod dowództwem pułkownika Chmieleńskiego stoczył bój z wojskami carskimi dowodzonymi przez gen. Czengierego.
Bitwa, która nie została rozstrzygnięta, trwała około dwóch godzin. Mówi się, że w walce Polacy stracili tam 13 żołnierzy, jednak ta liczba mogła być większa. Pomimo, że liczba poległych Moskali nie jest znana, propaganda carska mówiła o jednym zabitym. Źródła historyczne wskazują tymczasem, że uczestnicy bitwy wspominali o wozach pełnych poległych Moskali.
Jak dodaje Marek Godlewski, tam, gdzie obecnie stoi żelazny krzyż, według lokalnej historii pochowane zostały szczątki trzech powstańców styczniowych, którzy zostali spaleni w jednej z miejscowych stodół podczas bitwy ciernieckiej. Ustawiona tabliczka informacyjna o bitwie ma służyć mieszkańcom Cierna i okolic w zachowaniu pamięci o historycznych wydarzeniach, które rozegrały się w tym miejscu.
W upamiętnieniu bitwy powstańczej wziął udział m.in. Jan Kurczab, który od 1963 roku wraz z żoną mieszka w Ciernie. Jak przypomniał, pierwszy drewniany krzyż w tym miejscu postawiony został w 1863 roku. 12 czerwca 1968 mężczyzna postawił w tym miejscu żelazny krzyż, który stoi do dziś. Jan Kurczab cieszy się, że dawne wydarzenia zostały upamiętnione dla przyszłych pokoleń.
Michał Chrzanowski, uczeń klasy 8, SP Nr 2 z Jędrzejowa, mieszkaniec Cierna roku temu napisał pracę konkursową o bitwie pod Ciernem. Podkreślił, że jest dumny, że zajął się ważnym tematem dla lokalnej społeczności.
Działania lokalnej społeczności z Cierna zainspirowały mieszkańców Warzyna, którzy postanowili pamiątkową tablicą upamiętnić potyczkę z 23 września 1863 roku.