Po budynku dawnego Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi nie został już nawet ślad. Obiekt został rozebrany. W tym miejscu powstanie nowoczesny, prawie trzy razy większy ośrodek edukacyjny.
W kwietniu tego roku burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior ogłosił przetarg na rozbudowę i przebudowę muzeum. Zgłosiły się dwie firmy, ale korzystniejszą cenę zaproponowało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „Agro-Bud” Jan Szymański ze Starachowic i to ono prowadzi prace.
Jak wyjaśnia Agata Sałata, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach, prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie tego roku.
– W tej chwili budynek Muzeum Starożytnego Hutnictwa jest rozebrany. Oczywiście odkrywka, na której znajdują się dymarki jest odpowiednio zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi oraz przed uszkodzeniami związanymi z prowadzonymi pracami budowlanymi – zaznacza.
Docelowo ma powstać nowy, prawie trzy razy większy obiekt, a oprócz muzeum znajdzie się w nim multimedialna ścieżka edukacyjna, prezentująca starożytną historię, w sposób przystępny dla odbiorców w każdym wieku.
Wartość projektu o nazwie „Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego imienia Mieczysława Radwana w Nowej Słupi” to ponad 10 mln złotych, z czego 7 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to luty 2021 rok.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi powstało w 1960 roku. Zostało otwarte przez warszawskie Muzeum Techniki i Przemysłu Naczelnej Organizacji Technicznej. Wobec dużego zainteresowania ekspozycją, w latach 1967-1968 nastąpiła rozbudowa obiektu. Otwarcie nowych pomieszczeń miało miejsce w 1968 roku, wówczas też nadano muzeum imię Mieczysława Radwana – metalurga i badacza starożytnego hutnictwa. Ekspozycja muzealna przedstawiała technologię dawnego hutnictwa świętokrzyskiego (miedzy innymi relikty dymarek), jego zasięg terytorialny oraz wyroby, uzyskane historycznymi metodami.
W ostatnich latach obiekt był mocno zaniedbany, znajdował się w złym stanie technicznym. W 2016 roku muzeum przejęła gmina Nowa Słupia.