4 grudnia, we wspomnienie świętej Barbary, patronkę miasta upamiętniają Starachowice. Święto rozpoczęło się od mszy w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, a po niej uczestnicy przemaszerowali przed figurkę świętej Barbary, gdzie odbyła się modlitwa w intencji miasta.
Proboszcz ksiądz Marek Bartosiński przypomniał, że obchody łączące święto religijne i lokalne są ważne dla budowania poczucia wspólnoty. Dlatego obecność dzieci i młodzieży jest szczególnie ważna, aby podtrzymywać wśród nich wiedzę o patronce i historii miasta.
W Muzeum Przyrody i Techniki, dzieci mogły poznać tradycje górnicze i hutnicze Starachowic. Przewodnik Justyna Kasperkiewicz opowiadała im o związkach przemysłu sprzed wieków ze współczesnym miastem. Przypomniała, że na terenie dzisiejszych Starachowic działały kopalnie rud żelaza. Początkowo były to kopalnie odkrywkowe, płytkie, później przyjęły formę kopalni szybowych. Znajdowały się w miejscu dzisiejszego osiedla Majówka. Z kolei Muzeum Wielkiego Pieca jest znakiem tradycji hutniczych, dlatego dzieci poznały drogę, którą surówka żelaza pokonywała, zanim trafiła do fabryk.
Uczniowie wystąpili przebrani za święta Barbarę i pracowników zawodów, którym patronuje. Byli więc górnicy, hutnicy i kolejarze. Oprawę tegorocznego święta zapewniła Szkoła Podstawowa numer 9, wszyscy uczniowie mieli kotyliony z wizerunkiem kapliczki świętej Barbary, znajdującej się przy wejściu do Parku Miejskiego.
Justyna Magnowska-Janicka przygotowała z chórem pieśń „Święta Barbaro, patronko naszych codziennych spraw”, którą wcześniej wykonywała jedna ze śląskich orkiestr górniczych.